Nieszczelne okna – jak pozbyć się problemu?

Nieszczelne okna powodują, że przebywanie w domu czy mieszkaniu jest nie tylko niekomfortowe, ale i kosztowne ze względu na cenę energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń. Przyczyną problemu może być m.in. brak prawidłowej regulacji okuć albo błędy popełnione przez ekipę montażową. Co zrobić, kiedy przez zamknięte okno przedostaje się chłodne powietrze? W jaki sposób można temu zapobiec?

Objawy nieszczelności okien

Nieszczelne okna w szczególności dają się we znaki w sezonie jesienno-zimowym. W tym okresie powietrze wnikające do pomieszczenia jest chłodne przez co szybko zauważamy, że stolarka nie pełni swojej funkcji w prawidłowy sposób. Aby sprawdzić, przez które miejsce przedostają się do wnętrza nieprzyjemne powiewy, wystarczy przejechać dłonią w pobliżu zamkniętego okna. Pozwoli nam to zorientować się, w jakiej okolicy występuje źródło problemu. Na kłopoty z nieszczelnością wskazuje także pojawianie się przeciągu w momentach, gdy wszystkie okna są zamknięte. Niekiedy, przy dużym wietrze, usłyszeć można charakterystyczny świst.

Nieszczelne okna – przyczyny

Wśród najczęstszych powodów nieszczelności okien znajduje się niedostateczne dociśnięcie skrzydła do ramy. Podczas okresu letniego profile PVC rozszerzają się, przez co występuje większy docisk skrzydła do ramy. Z kolei w trakcie chłodnych miesięcy ich objętość się zmniejsza. Niekiedy problem nieszczelności związany jest z niewłaściwym montażem. Brak profesjonalizmu i niezastosowanie prawidłowych metod powoduje problemy z odpowiednim działaniem stolarki. Błąd można popełnić już na etapie zakupu okna. Wybór konstrukcji o niewłaściwym rozmiarze wiąże się z problemami z jej funkcjonowaniem. Innym powodem jest pogorszenie stanu uszczelek na skutek eksploatacji stolarki.

Dowiedz się również, kiedy należy wymienić uszczelki do okien.

Profesjonalny montażysta.

Sposoby na nieszczelne okna

O szczelności okien warto pomyśleć już na etapie ich poszukiwania. Wybór produktu niskiej jakości może skutkować nieprawidłowym funkcjonowaniem stolarki. Niekorzystnie wpływa to na komfort osób przebywających we wnętrzu. Przyczynia się również do zwiększenia wydatków na energię niezbędną do ogrzewania pomieszczeń. Co więcej, potrzebne pomiary powinien przeprowadzić specjalista, który właściwie określi wymiary okna. Warto także zdecydować się na profesjonalną ekipę, która wykorzystuje w swojej pracy prawidłowe, sprawdzone techniki montażowe. Pozwoli to uniknąć nieszczelności spowodowanych brakiem odpowiedniej wiedzy. Jeśli problem pojawił się dopiero po pewnym czasie użytkowania stolarki, najlepiej skorzystać z pomocy serwisanta. W przypadku konieczności zmiany docisku skrzydła do ramy dokona on regulacji okuć. Jeżeli kłopot wynika z pogorszenia stanu uszczelek, niezbędna będzie ich wymiana. Specjalista oceni także, czy nie doszło do mechanicznego uszkodzenia stolarki. W takiej sytuacji konieczne może okazać się wstawienie nowych okien. Serwisant sprawdzi również, czy zimne powietrze nie przedostaje się do pomieszczenia na styku ramy i muru. Być może potrzebne będzie uszczelnienie tego obszaru.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS