Zadaniem szyby, jako głównego składnika okna, jest przede wszystkim wpuszczenie do wnętrza światła dziennego, a jednocześnie ochrona pomieszczenia przed zimnem. Funkcjonalność tego elementu zależy od jego parametrów, zwłaszcza izolacyjności termicznej i przepuszczalności energii słonecznej. Produktem, który gwarantuje niskie straty energii oraz właściwą ilość światła we wnętrzu, jest dwukomorowa szyba SUPERtermo 0,5.
Szyba dwukomorowa SUPERtermo 0,5 – budowa i parametry
Wkład termoizolacyjny SUPERtermo 0,5 składa się z trzech tafli szkła, z których każda ma szerokość 4 mm. Pomiędzy poszczególnymi taflami znajdują się wypełnione argonem przestrzenie o szerokości 18 mm. Skrajne tafle szkła, od strony wewnętrznej, pokryte są nową powłoką niskoemisyjną ClimaGuard® Premium2. Umożliwia ona przedostawanie się promieniowania słonecznego (w postaci krótkich fal) do pomieszczenia. Jednocześnie odbija promieniowanie podczerwone (długofalowe), emitowane m.in. przez urządzenia grzewcze oraz ludzi, dzięki czemu ogranicza wydostawanie się ciepła z wnętrza na zewnątrz. Szyba dwukomorowa SUPERtermo charakteryzuje się następującymi współczynnikami:
- przenikania ciepła Ug = 0,5 W/m2K;
- przepuszczalności światła Lt = 74%;
- przepuszczalności energii słonecznej g = 53%.
Rodzaje ramek dystansowych
Tafle szkła rozdzielone są za pomocą ramki dystansowej. W przypadku trzyszybowego wkładu termoizolacyjnego SUPERtermo 0,5 wybrać można jedną z trzech rodzajów ramek dostępnych w MS więcej niż OKNA:
- standardową (wykonaną ze stali ocynkowanej),
- Chromatech Ultra,
- THERMOBAR.
Wersja standardowa (ciepła ramka MS) charakteryzuje się znacznie lepszą izolacyjnością cieplną w przeciwieństwie do niegdyś powszechnie stosowanych ramek aluminiowych. W pełni tworzywowa ramka THERMOBAR zapewnia natomiast najkorzystniejszy współczynnik przenikania ciepła okna. Niewątpliwą zaletę ramki Chromatech Ultra stanowi możliwość wyboru wersji kolorystycznej.
Szyba dwukomorowa SUPERtermo – termoizolacyjność
Izolacyjność termiczną szyby określa się za pomocą współczynnika przenikania ciepła. Niska wartość tego parametru oznacza, że użytkowanie szyby wiąże się z małymi stratami energii. W przypadku wkładu termoizolacyjnego SUPERtermo współczynnik przenikania ciepła wynosi Ug = 0,5 W/m2K. Niski współczynnik przenikania ciepła powoduje, że w trakcie zimy szyba zabezpiecza wnętrze przed wychłodzeniem, podczas gdy latem chroni je przed nadmiernym nagrzaniem. Korzystanie z energooszczędnych rozwiązań przyczynia się do zmniejszenia ilości zużywanej energii. Ma to z pewnością pozytywny wpływ zarówno na środowisko, jak i wysokość rachunków za ogrzewanie.
Gaz szlachetny a termoizolacyjność wkładu trzyszybowego
Właściwości termoizolacyjne szyby SUPERtermo wynikają m.in. z wypełnienia przestrzeni międzyszybowych argonem, czyli gazem szlachetnym o mniejszej przewodności cieplnej w porównaniu z powietrzem. Jego zastosowanie gwarantuje ograniczenie strat ciepła. Wynika to z faktu, że obecność argonu w komorze międzyszybowej wiąże się z powolnym ruchem cząsteczek gazu pomiędzy taflami szkła. W związku z tym użycie argonu zmniejsza konwekcję – przenoszenie ciepła z ciepłego ośrodka do zimnego (z szyby wewnętrznej do zewnętrznej). Im większa szerokość ramki (czyli większa odległość pomiędzy poszczególnymi taflami szkła), tym lepsze właściwości izolacyjne pakietu szybowego. Należy natomiast mieć na uwadze to, że przestrzeń pomiędzy szybami nie może być zbyt duża. Optymalna odległość między taflami szkła wynosi od 16 do 18 mm. Zwiększenie tego parametru ma negatywny wpływ na izolacyjność termiczną. Skutkuje bowiem swobodną cyrkulacją gazu – zwiększa konwekcję.
Czynniki wpływające na termoizolacyjność szyby SUPERtermo
Pozytywny wpływ na izolacyjność termiczną szyby SUPERtermo ma także wykorzystanie powłoki niskoemisyjnej. Pozwala ona na przedostawanie się do wnętrza krótkofalowego promieniowania słonecznego, a jednocześnie odbija długofalowe promieniowanie podczerwone (ciepło). Korzystne właściwości uzyskuje się również poprzez zastosowanie trzech szyb zamiast dwóch. Wolna przestrzeń pomiędzy taflami szkła stanowi barierę przed utratą ciepła poprzez przewodzenie. Zastosowanie trzech szyb, czyli uzyskanie dwóch komór zamiast jednej, jeszcze bardziej wpływa na ograniczenie strat energii na skutek przewodzenia.
Szyba dwukomorowa – przepuszczalność energii słonecznej
W przypadku trzyszybowych wkładów termoizolacyjnych SUPERtermo współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g wynosi 53%. Parametr ten informuje o tym, jak duża część promieniowania słonecznego padającego na szybę przedostaje się do pomieszczenia. Przepuszczalność energii słonecznej niewątpliwie przydaje się w sezonie grzewczym. Z kolei w lecie nadmierne nagrzewanie wnętrza jest niepożądanym zjawiskiem, ponieważ generuje dodatkowe wydatki spowodowane koniecznością użytkowania klimatyzacji. Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej związany jest ze współczynnikiem przenikania ciepła szyby. Wynika to z obecności powłoki niskoemisyjnej, która zapobiega wychładzaniu się wnętrza. Ze względu na to, że przeciwdziała ona utracie ciepła (czyli zapewnia niską wartość współczynnika Ug), przyczynia się jednocześnie do pogorszenia przepuszczalności energii słonecznej.
Współczynnik przepuszczalności światła szyby SUPERtermo
Trzyszybowy wkład SUPERtermo 0,5 charakteryzuje się przepuszczalnością światła Lt = 74%. Zgodnie z normą PN-EN 410:2011, parametr ten oznacza się jako τV. Określa on, jaka część widzialnego światła słonecznego przedostaje się do pomieszczenia. Wysoka wartość współczynnika świadczy o tym, że dzięki szybie wnętrze jest dobrze oświetlone. Uzyskanie przepuszczalności światła na poziomie 74% i jednocześnie przepuszczalności energii słonecznej na poziomie 53% wynika przede wszystkim z zastosowania nowej powłoki niskoemisyjnej ClimaGuard® Premium2.