Spis treści:
Jakie są zalety okien dwukolorowych?
Stolarka zamawiana do domu czy mieszkania nie musi wyglądać dokładnie tak samo z obu stron. Można zdecydować się na okna dwukolorowe – z jedną barwą po zewnętrznej stronie oraz inną po wewnętrznej. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w realizacjach, w których styl i estetyka budynku odbiegają od tego, co dekoratorzy i designerzy zaplanowali do realizacji w środku.
Dwukolorowe okna to przede wszystkim otwarcie na wiele różnych opcji designerskich oraz architektonicznych, które niedostępne są w przypadku jednokolorowych realizacji. Chodzi głównie o design wnętrza, który nie jest ograniczany przez – często regulowaną odrębnymi ustaleniami – zewnętrzną część budynku. Tym samym możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone!
Kiedy postawić na okna dwukolorowe?
Okna dwukolorowe przydadzą się w wielu przypadkach. Od inwestorów, architektów i designerów zależy, czy akurat takie rozwiązanie sprawdzi się w konkretnej realizacji. Jest jednak kilka sytuacji, w których okna dwukolorowe znajdą szczególne zastosowanie.
Po pierwsze, w przypadku mieszkania w zabytkowym budynku, który znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, bądź też w bezpośrednim sąsiedztwie takiego, trzeba trzymać się ścisłych wytycznych dotyczących zewnętrznego stylu stolarki okiennej. Pozostawia to niewiele swobody aranżacyjnej, szczególnie w kwestii wystroju wnętrza. Dzięki oknom dwukolorowym można jednak trochę jej zyskać dostosowując zewnętrzną stronę stolarki do narzuconych wymagań, pozostawiając sobie wybór okleiny wewnętrznej pasującej do generalnego stylu pomieszczenia.
Drugim przypadkiem jest posiadanie mieszkania w budynku zarządzanym przez wspólnotę czy spółdzielnię, która wyznacza standardy zewnętrznego wystroju, w tym kolorystyki okien. Gdy więc na przykład w naszym bloku okna mają mieć biały kolor, w środku natomiast wolelibyśmy mieć ciemniejszą, na przykład antracytową, barwę, wtedy rozwiązania dwukolorowe spełnią swoją funkcję idealnie.
Trzecią sytuacją, w której warto rozważyć montaż okien dwukolorowych, jest kontrast między designem zewnętrznym domu, a planowanym wystrojem wnętrza. Jeśli na przykład architekt zdecydował, że lepszym rozwiązaniem ze względu na styl elewacji czy otoczenie domu będzie montaż okien w ciemnych, ale modnych kolorach, natomiast domownicy woleliby okna jasne czy drewniane od wewnątrz, nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie tak się stało. Barwy można dobierać dowolnie, zatem stolarka okienna nie będzie przeszkodą w realizacji celów designerskich.
Jak łączyć kolory?
Zasada jest prosta – najlepiej łączyć kolory tak, aby pasowały zarówno do zewnętrznego stylu budynku, jak i jego wnętrza. Można na przykład postawić na klasyczny kontrast – z jednej strony okna białe, a z drugiej czarne (na przykład Jett Black matt) czy ciemnoszare lub antracytowe. Bądź też łączyć ciepłą okleinę drewnopodobną (na przykład Winchester) z taką, która swoją barwą i wyglądem przypomina chłodny metal (jak Alux DB). Nie nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sięgnąć również po bardziej odważne barwy!
A gdyby okazało się, że dwa różne kolory po wewnętrznej i zewnętrznej stronie są niewystarczające, można je jeszcze połączyć w tak zwany BiColor, czyli rozwiązanie, w którym rama i skrzydło wykonane są w zupełnie innych barwach.
Mnogość opcji kolorystycznych jest tym samym niemal nieograniczona i tylko od wyobraźni oraz wyczucia stylu designerów zależy, jaka realizacja sprawdzi się w konkretnym przypadku najlepiej.