Spis treści:
- Budowa i jakość wykonania lamel
- Dostępna kolorystyka
- Napęd i rodzaj sterowania
- Rodzaj zabudowy i elementy dodatkowe
Budowa i jakość wykonania lamel
Jedną z podstawowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę wybierając rolety, jest sztywność pancerza lamel i ich odporność na wiatr. Wpływ na to ma kilka czynników:
- jak gruba jest ścianka lameli,
- jakim rodzajem pianki i jaką gęstością została wypełniona (czyli jak mocno spowalnia wymianę ciepła),
- czy posiada jednostronne czy dwustronne ryflowanie,
- jak bardzo precyzyjnie spasowane są zamki lamel.
Im lepsze będą parametry lamel i sztywność ich pancerza, tym roleta będzie trwalsza, będzie bardziej odporna na wiatr oraz będzie zapewniać lepszą termoizolacyjność.
Rolety produkowane przez MS więcej niż OKNA zbudowane są z podwójnie ryflowanych lamel, których podstawowym elementem jest aluminiowy profil wypełniony ciepłą pianką poliuretanową. Dzięki temu nasze rolety nie tylko zapewniają imponującą izolacyjność termiczną i akustyczną, ale i funkcjonują prawidłowo nawet przy wietrze wiejącym z prędkością 113 km/h!
Przeczytaj więcej na temat lamel w roletach MS więcej niż OKNA
Dostępna kolorystyka
Równie ważnym aspektem jest dostępna kolorystyka oraz technologia lakierowania rolet i używane do ich produkcji folie. Mają one wpływ na to, jak długo rolety zachowają kolor, czy nie wyblakną oraz czy są podatne na zarysowania.
Lakiery, którymi pokryte są rolety, powinny zapewnić wysoki stopień retencji koloru oraz połysku, a folie mają za zadanie uchronić lamele przed niszczycielskim wpływem ciepła oraz promieniowania UV.
Istotne jest też, aby elementy połączone z ramą okien, takie jak prowadnice, listwa końcowa czy rewizja, posiadały ten sam kolor co rolety, a najlepiej tę samą okleinę. Warto zatem kupić okna i rolety od tego samego producenta, który samodzielnie okleja te elementy.
Sprawdź bogactwo kolorów rolet zewnętrznych MS więcej niż OKNA
Napęd i rodzaj sterowania
Kolejnym ważnym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę wybierając rolety zewnętrzne, jest zastosowany w nich napęd. Należy upewnić się, że ma funkcje zabezpieczające roletę przed uszkodzeniem, takie jak wykrycie przeciążenia i detekcję przeszkód.
Duże znaczenie ma typ zastosowanego wieszaka: czy jest to rodzaj przegubowy czy miękki. Aby funkcje wykrycia przeciążenia i detekcji przeszkód działały poprawnie, musi być to wieszak przegubowy. Dodatkowo taki wieszak zabezpiecza roletę przed uniesieniem podczas próby włamania.
Pod uwagę należy wziąć również sposób sterowania roletami. Może być to przycisk, pilot, a także aplikacja w smartfonie, umożliwiająca tworzenie scenariuszy, a zatem zautomatyzowanie pracy rolet. Dzięki temu mogą stać się kluczowym punktem systemu „inteligentnego domu”.
Warto wybierać napędy renomowanych producentów, znanych od wielu lat na rynku, gdyż jest to gwarancja wieloletniej niezawodności i ciągłości produkcji. Pojawia się niestety coraz więcej tanich napędów o niskiej jakości, które odmawiają posłuszeństwa niedługo po okresie gwarancji. Markowe napędy potrafią natomiast pracować bezawaryjnie nawet powyżej 10 lat.
Przeczytaj więcej na temat napędów do rolet MS więcej niż OKNA
Rodzaj zabudowy i elementy dodatkowe
Na koniec należy uwzględnić jeszcze rodzaj zabudowy rolet, który będzie najlepiej pasował do naszego domu lub mieszkaina. Do wyboru są:
- rolety kompaktowe (inaczej nadstawne) ze skrzynkami wypełnionymi styropianem lub cieplejszym neoporem,
- zewnętrzne rolety adaptacyjne do montażu na elewacji bądź we wnęce okiennej,
- rolety podtynkowe hybrydowe z rewizją aluminiową lub PCV umieszczoną na zewnątrz.
Duże znaczenie ma jakość montażu i to, czy na przykład skrzynki kompaktowe są wyposażone w konsole statyczne zapewniające właściwą sztywność i funkcjonowanie okien.
Podczas zakupu rolet powinniśmy się ponadto upewnić, czy możliwe są opcje dodatkowe, na przykład zintegrowana moskitiera lub elementy systemowe, które umożliwią bezproblemowy i estetyczny montaż innego rodzaju moskitier.