Spis treści:
Jakość wykonania moskitiery
Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu, jest jakość wykonania moskitiery. Jest to w gruncie rzeczy prosta konstrukcja – siatka wykonana z włókna szklanego, której zadaniem jest powstrzymanie owadów przed przedostaniem się do wnętrza budynku. Na rynku dostępne są jednak modele o różnych wielkościach oczek – od mniejszych niż 1 mm po 1,5 mm.
Najlepsze moskitiery mają wielkość oczek w przedziale od 1 mm do 1,2 mm. Większe sprawiają, że drobne owady będą mogły sforsować barierę i przedostać się do środka, mniejsze natomiast ograniczą przepływ powietrza i zaciemnią nadmiernie pomieszczenie.
Sama siatka to jednak nie wszystko. Drugim bardzo ważnym aspektem jest ramka moskitiery oraz sposób zamocowania w niej siatki. Najlepiej, aby ramka wykonana była z aluminium pokrytego proszkowo farbą. Ten materiał zapewnia najlepszą odporność na warunki atmosferyczne, takie jak wysokie lub niskie temperatury, intensywny wiatr lub ulewne deszcze.
Wspomnieliśmy już, że siatka moskitiery najczęściej jest wykonana z włókna szklanego. By zapewnić jej jeszcze większą trwałość warto zwrócić uwagę, aby była dodatkowo powleczona PVC. Na rynku dostępne są także moskitiery plisowane.
Dopasowanie moskitiery do okna
Moskitiery trzeba odpowiednio dobrać pod rodzaj i wymiar posiadanych okien, a także kolorystykę stolarki. Najpopularniejszym rodzajem są moskitiery ramkowe, które przylegają ściśle do ramy okiennej. Najlepiej sprawdzają się w oknach, które otwieramy tylko w celu przewietrzenia pomieszczenia. Do drzwi tarasowych natomiast lepiej będzie dobrać dedykowaną moskitierę balkonową lub przesuwną.
Moskitierę dobiera się do rozmiaru ramy. Producenci często oferują dedykowane modele moskitier dla danego typu okna. Powinniśmy zwrócić uwagę, czy nasze okna są zlicowane, pół-zlicowane czy niezlicowane i do nich dobrać adekwatny model moskitiery.
By moskitiera idealnie współgrała z ramą okienna trzeba zwrócić również uwagę na kolorystykę ramki tak, aby nie odstawała wizualnie i nie zaburzała estetyki budynku. Dostępna paleta barw pozwala uzyskać niemal niezauważalną różnicę w kolorze między ramą okna a ramką moskitiery.
Znaczenie ma również kolor siatki. Czarna oferuje świetną przejrzystość od środka budynku na zewnątrz, szara natomiast lepiej ogranicza widoczność wnętrza pomieszczenia spoza budynku.
Sposób montażu
Na koniec należy jeszcze rozważyć sposób instalacji moskitiery. Standardowym rozwiązaniem są blaszki mocujące, których zadaniem jest bezinwazyjnie zabezpieczyć moskitierę i zapewnić jej stabilność. Montuje się je do ramy okna.
Coraz częściej spotyka się również inny rodzaj montażu, mianowicie uchwyty sprężynowe. Dostosowują się automatycznie do grubości ramy i nie uszkadzają uszczelki. Jest to przy tym mniej widoczne rozwiązanie od blaszek mocujących.
W przypadku zakupu rolet zewnętrznych istnieje również możliwość dodatkowego zamontowania moskitier w skrzynce.
Podsumowanie
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów moskitier, oferujących przeróżne opcje montażu i kolorystyki. Najlepiej jednak zamówić dopasowane moskitiery u producenta stolarki okiennej bądź rolet zewnętrznych. Da to pewność ich idealnego spasowania i zagwarantuje wysoką jakość wykonania.
Przeczytaj więcej na temat moskitier od MS więcej niż OKNA