Spis treści:
- Funkcja dekoracji
- Tradycyjna aranżacja okien w salonie – firanki i zasłony
- Nowoczesne wnętrza – rolety i plisy
- Okna bez zasłaniania
Funkcja dekoracji
Na początku należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaką funkcję powinny pełnić dekoracje okienne. Może to być wyłącznie rola ozdobna, której głównym celem jest upiększenie pomieszczenia i poprawa jego estetyki. Najczęściej dotyczy to okien, których zasłanianie nie jest konieczne, na przykład dużych przeszkleń wychodzących na prywatny ogród czy okien w biurach lub innych punktach publicznych.
Wystrój okien może również pełnić bardziej praktyczną funkcję, na przykład służyć zaciemnieniu pomieszczenia. Szczególnie przydatne jest to w przypadku braku zewnętrznych rolet bądź żaluzji nasadowych. Jeśli zbytnie nasłonecznienie przeszkadza na przykład w oglądaniu telewizji, wtedy można wykorzystać ozdobne zasłony bądź inne przesłony i zaciemnić odpowiednio salon.
Jeszcze inaczej sytuacja przedstawia się, gdy okna wychodzą na ulicę bądź inny dom lub blok i nie zapewniają odpowiedniej prywatności mieszkańcom. Wtedy wystrój i dekoracja okien mogą uchronić domowników przed niepożądanymi spojrzeniami osób z zewnątrz i zagwarantować odpowiedni poziom intymności.
Najczęściej jednak dekoracje okienne mają za zadanie łączyć wszystkie powyższe funkcje i nie tylko wpływać na estetykę pomieszczenia, ale i zapewniać domownikom zaciemnienie oraz odpowiednią dozę prywatności.
Gdy zatem ustalimy, czego oczekujemy od naszych dekoracji okiennych, można przejść do ich planowania.
Tradycyjna aranżacja okien w salonie – firanki i zasłony
Na początku warto rozważyć tradycyjne rozwiązanie znane od pokoleń w polskich domach – połączenie firanek i zasłon. Firanki zapewniają w dzień prywatność przesłaniając okno i ukrywając przed niepożądanym wzrokiem ciekawskich z zewnątrz, nie ograniczając przy tym zbytnio dopływu światła. Odpowiednie zaciemnienie oraz osłonę w nocy gwarantują natomiast dobrze dobrane zasłony.
Umiejętnie dopasowane zasłony i firany pełnią również funkcję dekoracyjną. Okalając okno mogą podkreślić jego urodę i wzbogacić estetykę całego pomieszczenia. Pamiętajmy, że zasłony i firany należy dobrać tak, aby pasowały do kolorystyki ścian, mebli, dywanu i generalnego designu salonu. Gdy powtarzają ich barwę i wzorzystość, wnętrze staje się bardziej spójne i jednolite estetycznie.
Firanki mogą być rozpięte na całą wielkość okna, przesłaniając je i chroniąc prywatność domowników, albo pełnić jedynie funkcję dekoracyjną i ozdobną. Firany mogą być proste bądź wzbogacone na przykład o falbany, podpinane czy też zwieńczone lambrekinem.
Jeśli salon urządzony jest w stylu klasycznym, lepiej pasować będą zasłony w delikatne wzory, na przykład kwiatowe. Może być to nawet materiał w jednolitym, stonowanym kolorze. W nowoczesnym salonie natomiast sprawdzą się także bardziej odważne wzory, na przykład geometryczne motywy czy wyraziste barwy. Połyskujące, ciężkie materiały będą nadawać się do wnętrz w stylu glamour.
Znaczenie ma również poziom nasłonecznienia salonu. Jeśli jest usytuowany od strony południowej lub zachodniej bardziej funkcjonalne będą zasłony grubsze i gęsto tkane, od wschodu i północy lepiej sprawdzą się natomiast zasłony przejrzyste i lżejsze.
Wysokość zawieszenia zasłon ma znaczenie dla ogólnego wrażenia, jakie robi pomieszczenie. Podwieszone pod samym sufitem sprawią, że wizualnie będzie wydawało się zdecydowanie wyższe, a co za tym idzie – większe i bardziej reprezentacyjne.
Nowoczesne wnętrza – rolety i plisy
Obecnie w nowoczesnych wnętrzach coraz rzadziej spotyka się jednak firany i zasłony. Częściej stosuje się rolety wewnętrzne bądź plisy.
Popularnym rozwiązaniem są na przykład rolety rzymskie. Jest to najbardziej dekoracyjny rodzaj rolet. Podczas unoszenia układają się pasami materiału i w dzień stanowią efektowną ozdobę nad wnęką okienną. Wykonywane są z tego samego materiału, co zasłony.
Alternatywą dla zasłon mogą być również rolety dzień/noc. Składają się na nie naprzemienne pasy – zaciemniające i transparentne. Dzięki temu ułatwiają kontrolowanie dopływu światła do wnętrza pomieszczenia. Rolety tego typu są bardzo stylowe i świetnie pasują do nowoczesnych, minimalistycznych salonów.
Jeszcze innym rozwiązaniem, które w ostatnich latach zdobyło spora popularność, są plisy. Stanowią one świetną alternatywę dla firanek, gdyż chronią udanie pomieszczenie przed widokiem z zewnątrz.
Do wnętrz loftowych, kolonialnych czy rustykalnych idealnie pasować będą na przykład drewniane żaluzje. Ich kolorystykę można dobrać tak, aby odpowiadała meblom w salonie, dzięki czemu wizualnie mogą stworzyć bardzo udane połączenie i designerski wygląd.
Rolety i plisy można stosować także w towarzystwie zasłon. W takim rozwiązaniu najczęściej zasłony pełnią już tylko funkcję ozdobną, rolę zaciemniacza pokoju przejmują wtedy rolety.
Okna bez zasłaniania
A co, jeśli nie chcemy, aby nasze okna były czymkolwiek przesłonięte? Nowoczesne technologie wprowadziły możliwość montowania w domach naprawdę dużych przeszkleń, które niemal zastępują ścianę domu. Gdy więc postawiło się na takie rozwiązanie to po co je zasłaniać?
W takiej sytuacji warto rozważyć zamontowanie delikatnych zasłon, które pełnić będą wyłącznie rolę dekoracyjną. Natomiast w celu ewentualnego zaciemnienia pomieszczenia lepszym rozwiązaniem mogą okazać się rolety zewnętrzne bądź żaluzje fasadowe.