Spis treści:
- Rustykalny, czyli jaki?
- Jakie okna wybrać do domu w stylu rustykalnym?
- Jaka kolorystyka pasuje do stylu rustykalnego?
Rustykalny, czyli jaki?
Na początku warto scharakteryzować najważniejsze cechy stylu rustykalnego. Z definicji Słownika języka polskiego PWN wynika, że ma on „związek z wsią i jej mieszkańcami” oraz posiada „cechy wiejskie”. I faktycznie, zadaniem stylu rustykalnego jest budzenie nostalgii za spokojem i sielskim życiem na wsi.
To nawiązywanie do „wiejskości” nie ma jednak charakteru przaśnego. Styl rustykalny nawiązuje raczej do idei wsi, jej idyllicznego, romantycznego obrazu, niczym w dziełach Chełmońskiego. Inspiracje czerpie z estetyki wiejskich willi i dworków, w dużej mierze przetworzonej przez teksty kultury popularnej. W domu urządzonym w stylu rustykalnym nie doświadczymy zatem niedopasowanych kolorów, wysłużonych mebli, przesytu „wiejskich” akcesoriów i elementów wystroju czy zagraconych wnętrz. Styl rustykalny nie jest skansenem, nie ma na celu reprodukcji wiejskich chałup, a raczej atmosfery sielskości kojarzonej z życiem na wsi.
Tym samym w rustykalnej architekturze oraz wystroju wnętrz królują naturalne materiały i tkaniny. Istotnym elementem jest drewno z widocznymi słojami, ale nie mniej ważny jest kamień. Można również wykorzystać ceramikę lub metale, takie jak żelazo lub miedź. Meble oraz dodatki wykonane z tworzyw sztucznych raczej nie wchodzą w grę, chociaż oczywiście można próbować odważniejszych połączeń. Wtedy jednak nie będzie mowy o „klasycznym” stylu rustykalnym.
Jakie okna wybrać do domu w stylu rustykalnym?
Biorąc pod uwagę nawiązania stylu rustykalnego do sielskiego życia wiejskiego oraz inspiracje naturą, naturalnym wyborem do domu utrzymanego w tej estetyce będą klasyczne okna drewniane bądź nowoczesne, ale nawiązujące do wyglądu stolarki drewnianej okna PVC. Systemy aluminiowe i rozwiązania minimalistyczne, charakterystyczne dla architektury modernistycznej, miejskiej, nie będą w tym przypadku zbyt dobrze pasowały.
Klasyczna drewniana stolarka okienna emanuje tradycyjną klasą i prestiżem. Świetnie wkomponuje się do budynków o rustykalnym charakterze. Można ją wzbogacić również dodatkowymi zdobieniami, takimi jak głowiczki i stopki czy ozdobne ślemiona. Największą przeszkodą może jednak być cena takich okien – ich wykonanie jest kosztowne, a każde dodatkowe zdobienie to niemal rękodzieło, a co za tym idzie, podnosi ogólny koszt realizacji.
Alternatywą dla tradycyjnych okien drewnianych mogą być okna PVC, które swoim wyglądem nawiązują do stolarki drewnianej. Takim rozwiązaniem są na przykład okna Wood Look w ofercie MS więcej niż OKNA. Bogata paleta oklein drewnopodobnych, przypominających drewno zarówno barwą, jak i fakturą oraz deseniem, a także narożniki zgrzewane pod kątem prostym metodą HFL sprawiają, że wizualnie są niezwykle podobne do okien wykonanych z drewna. Okna PVC są również łatwiejsze w utrzymaniu, gdyż nie wymagają tak regularnej konserwacji, jak okna drewniane. Ich niezaprzeczalnym atutem jest również bardziej przystępna cena.
Świetnym pomysłem będzie również dołożenie szprosów. Mogą występować zarówno w stolarce drewnianej, jak i oknach PVC. Kojarzą się z klasycznym wykończeniem okien i powinny podkreślić wiejski charakter budynku.
Jaka kolorystyka pasuje do stylu rustykalnego?
Bardzo ważną kwestią jest kolorystyka okien. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wszelkie odcienie metaliczne czy mocne barwy do stylu rustykalnego nie będą najlepiej pasowały.
Styl rustykalny zdominowany jest przez ciepłe, neutralne barwy, jak biele i beże oraz kolory ziemi, na przykład odcienie brązów. Te intensywne są zdecydowanie niewskazane. Charakterystyczne jest też wykorzystanie surowej cegły lub pomalowanie jej na biały kolor. Jasne elewacje dobrze więc skontrastować z wyrazistymi barwami drewna.
W stylu rustykalnym bardzo dobrze sprawdzą się więc okna w okleinach nawiązujących do tradycyjnej stolarki drewnianej. Świetnym wyborem będzie na przykład złoty dąb lub winchester. Można nawet pokusić się o ciemniejsze rozwiązania, jak orzech czy wpadający wręcz w czerń dąb bagienny.
Najważniejsze, aby kolor stolarki okiennej dobrać do pozostałych elementów architektury, takich jak drewniane wykończenie elewacji, kolor podłóg czy wystroju wnętrz. Warto także rozważyć kolorystykę mebli, które również powinny komponować się z całością.
Dobrze dobrane okna wraz z przemyślaną architekturą wnętrz i umiejętnie dobranymi dodatkami sprawią, że dom w stylu rustykalnym nie tylko będzie pięknie się prezentował, ale i sprawi, że domownicy poczują się w nim niezwykle sielsko. Jak na idyllicznej wsi.