Spis treści:
- Prywatność w domu z dużymi oknami
- Zasłony wewnętrzne
- Rolety zewnętrzne
- Żaluzje fasadowe
- Wygodne sterowanie
Prywatność w domu z dużymi oknami
Małe otwory okienne i zamknięte przestrzenie są już passe. Obecne trendy skupiają się na jak najbliższym kontakcie z otaczającym nas światem, otwarciu wnętrza na miejską dżunglę i leśne zacisze. Przez to coraz częściej rezygnuje się z firan i zasłon na rzecz pięknego widoku.
Duże okna i przeszklone ściany mają jednak pewne mankamenty. O ile w dzień wpuszczają do wnętrza pożądane światło, po zmroku mogą zabierać nam intymność. Jak zatem zasłonić się przed okiem przechodniów czy dociekliwych sąsiadów?
Sposobów jest kilka. Możemy postawić na te nieinwazyjne, które będą pełniły także funkcję dekoracyjną, takie jak zasłony czy rolety wewnętrzne. Możemy też zainwestować w rozwiązania trwałe, montując żaluzje lub rolety zewnętrzne o dodatkowych walorach.
Zasłony wewnętrzne
To najmniej inwazyjne rozwiązania, które nie tylko zasłonią nas przed dociekliwymi sąsiadami czy ostrym światłem słonecznym, ale także pozwolą nam pobawić się designem. Materiały, z których powstają zasłony, są dostępne w w wielu wariantach kolorystycznych oraz różnej fakturze i gramaturze. Dzięki temu możemy je zmieniać w zależności od pory roku lub okazji.
Innym rozwiązaniem mogą być wewnętrzne rolety. Tu mamy do wyboru więcej opcji: rzymskie, austriackie, dzień i noc, plisowane, w kasecie lub wolnowiszące. Jednak ci, którzy chcą być na topie i podążać za modą wnętrzarską, odchodzą od tych rozwiązań i szukają takich, które pozwolą zachować intymność bez ingerencji w wystrój. Szukając odpowiedniej opcji dla siebie, warto również pamiętać o tym, że wszystkie osłony nagrzewają się od padającego na nie słońca. Te montowane wewnątrz oddają ciepło do pomieszczenia, czyli podnoszą temperaturę powietrza. W lecie takie rozwiązanie może okazać się wyjątkowo uciążliwe.
Rolety zewnętrzne
Podstawowym zadaniem osłon zewnętrznych jest ochrona wnętrza przed słońcem. Poza funkcją przeciwsłoneczną rolety zapewniają prywatność oraz bezpieczeństwo. Utrudniają bowiem potencjalnemu złodziejowi wtargnięcie do domu. Warto wspomnieć, że osłony zewnętrzne dodatkowo redukują hałas oraz pomagają utrzymać korzystny bilans energetyczny, wpływając na zmniejszenie kosztów ogrzewania, ponieważ obniżają straty ciepła.
Zewnętrzne rolety okienne mogą występować w różnych wariantach: kompaktowym oraz na- i podtynkowym. Podtynkowe rolety montowane są przed wykończeniem elewacji domu. Z kolei natynkowe instalujemy po zakończeniu prac, więc można zdecydować się na ich zakup w dowolnym momencie. Rolety kompaktowe, inaczej zwane jako nadstawne, umieszcza się pod nadprożami, dlatego ich montaż trzeba zaplanować wcześniej, aby otwór okienny miał odpowiednie wymiary.
Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie – żaluzje fasadowe
Można regulować w nich kąt nachylenia lameli, co w połączeniu z możliwością podnoszenia i opuszczania ich zapewnia nam bardzo dużą kontrolę nad nasłonecznieniem pomieszczenia.
Żaluzje fasadowe to rozwiązanie idealne o każdej porze roku. Dostarczają zawsze optymalne i naturalne światło. Latem zapewniają przyjemny chłód, zimą ograniczają ubytek ciepła.
I tak jak w przypadku rolet, żaluzje również mogą być na- i podtynkowe. Te drugie warto uwzględnić już przy projektowaniu okien, gdyż niezbędny jest większy otwór, aby je zamontować jeszcze na etapie budowy.
Wygodne sterowanie
Sterowanie żaluzjami i roletami jest niezwykle proste.
Te oferowane przez MS więcej niż OKNA można wyposażyć w silniki elektryczne, np. standardowe, przeciążeniowe lub radiowe, i sterować nimi za pomocą przełącznika ściennego, pilota, a nawet smartfona, co bardzo ułatwia ich użytkowanie.