Spis treści:
- Rozmiar i kształt okna
- Materiał i technologia wykonania
- Przeszklenie – szyby zespolone
- Opcje dodatkowe
- Okno z montażem czy bez?
Rozmiar i kształt okna
Być może zabrzmi to jak zwykły bon mot, ale w przypadku wyceny okien rozmiar naprawdę ma znaczenie. Wielkość okna determinuje często to, z jakiego materiału mogą być wykonane, jak duże przeszklenie może zostać wstawione oraz jakie profile należy zastosować. Każdy z tych aspektów ma wpływ na ostateczną cenę takiego okna.
Podobnie rzecz się ma w przypadku kształtu okna. Nowoczesne technologie pozwalają dostosować okna nawet do najbardziej ekstrawaganckich projektów. Nietypowe kształty wykonuje się jednak na specjalne zamówienie, a to podnosi cenę takiej realizacji.
Naszym klientom oferujemy zarówno możliwość zamówienia okien o ponadnormatywnych rozmiarach, jak i również nietypowych kształtach czy formach. Specjalne zamówienie wystarczy omówić z jednym z naszych partnerów handlowych, który następnie będzie mógł przedstawić konkretną ofertę takiej realizacji.
Materiał i technologia wykonania
Na cenę okien duży wpływ ma także materiał, z jakiego zostały wykonane. Obecnie najpopularniejszymi i zarazem najtańszymi rozwiązaniami są okna wykonane z PVC. Mają one również najbardziej uniwersalne zastosowanie i sprawdzą się w zdecydowanej większości realizacji.
Droższymi od tych wykonanych z PVC są okna drewniane lub aluminiowe. Okna drewniane charakteryzują się przede wszystkim klasyczną elegancją i świetnie sprawdzają się w budynkach zabytkowych bądź domach zbudowanych w tradycyjnym, rustykalnym stylu. Warto je rozważyć szczególnie wtedy, gdy planowane jest dodanie elementów ozdobnych, takich jak głowiczki czy ślemiona.
Okna aluminiowe oferują natomiast większe możliwości nośne od okien PVC czy drewnianych, sprawdzą się więc idealnie w realizacjach z dużymi, ciężkimi przeszkleniami czy takich, w których wytrzymałość i odporność materiału ma szczególne znaczenie.
Jak najbardziej możliwe jest łączenie różnych technologii w ramach jednej inwestycji. W naszej ofercie mamy na przykład okna ALU LOOK, które do złudzenia przypominają ślusarkę aluminiową. Gdy więc na przykład pożądane jest duże przeszklenie tarasowe, warto rozważyć instalację aluminiowego systemu Patio HST 77, przy jednoczesnym montażu okien wykonanych z PVC w identycznej okleinie.
Odpowiedzi na pytania dotyczące łączenia różnych technologii znajdziecie Państwo u naszych partnerów handlowych, którzy z pewnością będą mogli doradzić najlepsze kompozycje.
Przeszklenie – szyby zespolone
Kolejnym ważnym elementem budowy okna, który może wpłynąć na cenę całości, jest zastosowane przeszklenie w postaci szyby zespolonej.
Na ich cenę wpływa wiele czynników – między innymi, ile mają komór, jakim gazem zostały wypełnione, a także jakie technologie zostały zastosowane przy ich produkcji. Szyby charakteryzujące się lepszymi współczynnikami przenikania ciepła, dźwiękoszczelności czy przepuszczalności światła naturalnie będą kosztowniejsze od tych, które te współczynniki mają gorsze.
Szyby mogą pełnić różne funkcje. Te, które mają niski współczynnika przepuszczalności energii słonecznej są szybami przeciwsłonecznymi. Natomiast te dobrze tłumiące hałas są szybami dźwiękoszczelnymi.
Gdy w procesie produkcji standardową taflę szkła zastąpi się dwiema taflami z folią PVB, będzie można mówić o szkle laminowanym. Takie rozwiązanie sprawi, że takie szyby określa się mianem bezpiecznych bądź antywłamaniowych.
Jeśli natomiast jedną z tafli stanowić będzie szkło ornamentowe, wtedy do czynienia będziemy mieli z szybami ozdobnymi, o wyjątkowym charakterze i wyglądzie.
Standardem w produktach MS więcej niż OKNA jest dwukomorowa szyba o niskim współczynniku przenikania ciepła SUPERtermo 0,5. Jest ona wykonana z trzech tafli szkła z przestrzeniami między nimi wypełnionymi argonem.
Opcje dodatkowe
Oprócz rozwiązań podstawowych producenci okien mogą zaproponować klientom także dodatkowe opcje, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa czy komfortu korzystania z ich produktów.
Zintegrowanie okien z domowym systemem smart home, montaż dodatkowych kontaktronów, moskitier czy instalacja rolet bądź żaluzji fasadowych – to wszystko podnosi ostateczną cenę realizacji. Od klienta zależy, czy uzna te funkcje za potrzebne, czy też zdecyduje się z nich zrezygnować.
Każdą taką dodatkową opcję dobrze jednak omówić z opiekunem handlowym, który będzie w stanie doradzić w zakresie ich użyteczności w inwestycji klienta.
Okno z montażem czy bez?
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia zakupu okna od razu z montażem lub bez.
W tym pierwszym przypadku salon oferuje kompleksową usługę sprzedaży okna wraz z jego instalacją na miejscu inwestycji. Zakup okna z montażem wpływa także na cenę całości dzięki obniżeniu stawki VAT. Sama stolarka okienna obłożona jest 23% podatkiem, natomiast jeśli zamówimy okno razem z usługą montażową, wtedy sprzedawca może zastosować dużo niższą stawkę, wynoszącą 8%. Zakup taki wiąże się również z mniejszą liczbą formalności, gdyż umowę podpisujemy tylko z jedną firmą, która począwszy od profesjonalnego pomiaru i doboru odpowiedniego modelu okna, kompleksowo przeprowadzi cały proces jego montażu. Często taki łączony zakup wpływa również na wydłużenie okresu gwarancyjnego przez producenta, który może mieć pewność, że ekipa wstawiająca okno zrobi to we właściwy i zgodny z wytycznymi sposób.
Ostateczna decyzja należy jednak, jak zawsze, do klienta i inwestora, który podejmuje decyzję, czy takie rozwiązanie jest dla niego odpowiednie.