Spis treści:
Odpowiedni montaż okien
Podstawową kwestią, na którą szczególnie należy zwrócić uwagę jeszcze na etapie projektowania domu, jest odpowiednie przygotowanie otworów oraz montaż okien na takiej wysokości, aby mogły być obsługiwane przez użytkowników z niepełnosprawnościami. Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim znajduje się w pozycji siedzącej, a co za tym idzie – nie dosięgnie często tam, gdzie standardowo znajdują się okna. W związku z tym przyjęło się, że dolna krawędź okien dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych nie powinna znajdować się wyżej, niż 80-85 cm nad poziomem podłogi. Wysokość taka osobie na wózku powinna pozwolić wygodnie obsługiwać okno, a do tego umożliwi swobodne obserwowanie przez nie krajobrazu.
Kwestia wysokości dotyczy również parapetów. One również nie powinny znajdować się wyżej niż 85 cm nad podłogą. W ich przypadku uwzględnić należy jeszcze głębokość, która nie powinna przekraczać 5 cm. Zbyt szerokie parapety mogą utrudnić, a być może nawet uniemożliwić sięgnięcie do klamki i obsługę okna.
Sposób otwierania
Dostosowując stolarkę okienną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami nie można zapomnieć o dobraniu adekwatnego sposobu otwierania okna tak, by nie sprawiał jego użytkownikowi żadnego problemu. Okna szczególnie wygodne dla osób niepełnosprawnych to okna przesuwne, obrotowe i uchylne. Najczęściej jednak klienci decydują się na opcje uchylne.
Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór okien z takimi okuciami, które umożliwiają montaż klamki na dolnej belce ramy skrzydła. Po przekręceniu klamki okucia same wypychają skrzydło i otwierają okno, dzięki czemu cały proces obsługi jest dużo łatwiejszy. W ten sposób łatwiej jest obsługiwać okno siedząc na wózku.
Szeroka oferta klamek pozwala dobrać odpowiednią do zastosowania w danej sytuacji. Dobrze, aby było można ją swobodnie obsługiwać jedną ręką. Być może warto również zdecydować się na model w wyrazistej barwie, kontrastującej z okleiną okna. Dla wygody mogą być to też specjalne, wydłużone klamki, wygodniejsze w obsłudze od standardowych opcji.
Jeszcze innym rozwiązaniem, które w szczególności docenią osoby leżące bądź mające problem z podniesieniem ramion, będzie instalacja automatycznego sterowania za pomocą pilota lub aplikacji w smartfonie. Zintegrowanie zarówno okien, drzwi tarasowych, jak i rolet bądź żaluzji zewnętrznych z systemem inteligentnego domu, może okazać się szczególnie przydatne i wygodne w budynku dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Drzwi tarasowe – alternatywne wejście
Kluczową kwestią w przypadku drzwi tarasowych dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi jest zapewnienie jak najniższego progu, który umożliwi bezproblemowy przejazd dla wózka inwalidzkiego. Najlepszym wyborem będzie system drzwi podnoszono-przesuwnych HST, który umożliwia nie tylko stworzenie bardzo szerokiego przejścia, ale i charakteryzuje się bardzo niskim, niemal niewidocznym progiem. Tym samym przejazd wózka inwalidzkiego nie będzie stanowił najmniejszego problemu. Ponadto drzwi HST otwiera się niezwykle łatwo, niemal bez użycia siły, a w opcjach dodatkowych jest również montaż sterowania automatycznego.
Jeśli planujemy wykorzystywać drzwi tarasowe jako alternatywne wejście do domu, warto rozważyć montaż w nich zewnętrznej klamki z kluczykiem. W przypadku domu jednorodzinnego bądź mieszkania na parterze rozwiązanie to może pozwolić uniknąć konieczności budowy dodatkowego podjazdu.