Drewniane drzwi wejściowe

Solidnie wykonane drewniane drzwi wejściowe zwiększają poczucie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców domu. Dzięki dopasowaniu designem oraz kolorystyką do elewacji korzystnie wpływają na walory estetyczne budynku. Za sprawą zastosowania komponentów dostosowanych do potrzeb klienta konstrukcje z oferty MS Okna i Drzwi gwarantują spełnienie wszystkich wymagań.

Charakterystyka drzwi wejściowych ED

Podstawowe funkcje, jakie muszą spełniać drzwi wejściowe:

  • wizualna – konstrukcja jest ozdobą głównej fasady domu, wpływa na wygląd całego budynku. Ze względu na to jej wykończenie musi pasować do pozostałych drzwi i okien;
  • termiczna – drzwi mają za zadanie zwiększenie komfortu cieplnego, czyli zapobieganie wnikaniu do wnętrza zimnego powietrza, a jednocześnie uniemożliwianie wydostawania się ciepła na zewnątrz;
  • izolacyjna – ochrona przed wnikaniem wody i wiatru do pomieszczenia;
  • akustyczna – drzwi stanowią barierę pomiędzy wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym, zabezpieczają dom przed nadmiernym hałasem;
  • bezpieczeństwa – ochrona przed wtargnięciem osób niepożądanych.

Cechy drzwi wejściowych Entrance Doors:

  • drewniane lub drewniano-aluminiowe;
  • ramiakowe lub płytowe;
  • otwierane na zewnątrz albo do wewnątrz;
  • z listwą przyszybową standardową (jednostronną, jak w oknach) lub listwą „fajkową” obustronną (LFO);
  • możliwe do wykonania jako „drzwi stajenne” (Stable Doors), czyli konstrukcje dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym w poziomie;
  • jedno- lub dwuskrzydłowe;
  • możliwość zastosowania naświetli górnych lub bocznych w różnych konfiguracjach;
  • dostępne w trzech grubościach – 68, 80 oraz 92 mm;
  • maksymalna szerokość drzwi jednoskrzydłowych wynosi 1,2 m, a dwuskrzydłowych 2,1 m;
  • możliwość wykonania drzwi lub naświetli górnych łukowych;
  • dostępność paneli drewnianych, szprosów, a także przewiązek;
  • posiadają okucia do drzwi drewnianych zapewniające komfort i bezpieczeństwo;
  • szeroki wybór rozwiązań progowych;
  • wykończenie stolarki, rodzaje drewna oraz kolorystyka okuć doskonale komponują się z pozostałymi drzwiami i oknami.


Modele drzwi Entrance Doors

Poniżej znajdują się przykładowe modele jednoskrzydłowych drzwi ramiakowych. Można wykonać je także w wariancie dwuskrzydłowym, jak i w różnych kombinacjach z naświetlami górnymi oraz bocznymi. Park maszynowy w MS Okna i Drzwi oraz bogate doświadczenie pozwalają również na realizację zamówienia według projektu klienta, jednak po wcześniejszej konsultacji technicznej.


Warianty drewnianych drzwi wejściowych

Drewniane drzwi wejściowe można podzielić na otwierane na zewnątrz oraz do wewnątrz. Poniższe grafiki prezentują oba rozwiązania w linii produktowej Modern w wariancie skrzydła o grubości 92 mm, z progami Gutmann Weser (otwierane do wewnątrz) i Aluron ATD (otwierane na zewnątrz).

Drewniane drzwi wejściowe otwierane do wewnątrz

Drewniane drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz

Drzwi ramiakowe oraz płytowe

Poniższe grafiki przedstawiają oba rodzaje drzwi otwieranych do wewnątrz w linii produktowej Modern z progiem GG Combi (20 mm). W przypadku wariantu ramiakowego grubość skrzydła i ościeżnicy wynosi 92 mm, z kolei w opcji płytowej ThermalDoor MS – 80 mm.

Drzwi drewniane z listwą standardową oraz obustronną

Zdjęcia prezentują różnice pomiędzy standardową listwą przyszybową (jednostronną, jak w oknach) a listwą „fajkową” obustronną (LFO).


Drzwi wejściowe z drewna – linie produktowe

Niezależnie od wybranej listwy przyszybowej drewniane drzwi wejściowe występują w następujących liniach produktowych: Modern, Soft, Art, Old i Classic.

Listwa jednostronna

Dostępne linie produktowe drewnianych drzwi wejściowych

Listwa fajkowa obustronna LFO

W tym przypadku ościeżnica wygląda identycznie, jak przy zastosowaniu listwy jednostronnej. Oznacza to, że frezowanie zewnętrzne i wewnętrzne ramy, a także frezowanie zewnętrzne skrzydła wygląda tak, jak na rysunku powyżej. Różnicę zauważyć można w profilowaniu wewnętrznym skrzydła oraz listwach obustronnych.

Uwaga! W profilach z linii Classic, Art, Old oraz Modern w standardzie stosowane są odpowiadające im listwy. Różnica występuje w profilu Soft – frezowanie zewnętrzne i wewnętrzne ramy oraz zewnętrzne skrzydła jest takie, jak w linii produktowej Soft (widoczne na szkicu powyżej), jednak w standardzie montowana jest listwa ozdobna Art. Jeśli klient chciałby wybrać listwę Soft, należy wyraźnie zaznaczyć to podczas składania zamówienia.

Warianty obustronnej listwy przyszybowej w drzwiach drewnianych


Podział drzwi ED ze względu na grubość profili

Drzwi drewniane Entrance Doors występują w trzech grubościach: 68, 80 oraz 92 mm. Każda z opcji jest dostępna w pięciu wariantach linii produktowych. Na poniższej grafice znajduje się przekrój konstrukcji z linii Modern, o grubości 92 mm, z progiem Weser w drzwiach otwieranych do wewnątrz i progiem ATD w drzwiach otwieranych na zewnątrz.

Drzwi drewniane ze standardową listwą jednostronną

Przekrój drzwi drewnianych z listwą jednostronną

Drzwi drewniane z listwą obustronną

Przekrój drzwi drewnianych z listwą obustronną


Funkcje i kształty drzwi wejściowych ED

Standardowe drewniane drzwi wejściowe mają formę prostokąta. Występują w wersji jedno- oraz dwuskrzydłowej. Mogą także przyjmować inne kształty, np. łuku. Tak, jak w przypadku drzwi tarasowych FD, również naświetla drzwi wejściowych, oprócz kształtu prostokątnego czy łukowego, mogą mieć formę elips, trapezów, trójkątów itd. Istnieje także możliwość zastosowania przewiązek, drewnianych szprosów oraz drewnianych paneli drzwiowych.


Rodzaje słupka ruchomego w drewnianych drzwiach

Drewniane drzwi wejściowe dwuskrzydłowe wykonywane są z tzw. słupkiem ruchomym. W tego typu konstrukcji po otwarciu obu skrzydeł żaden element nie ogranicza światła przejścia. Słupek ruchomy z oferty MS Okna i Drzwi występuje w dwóch wariantach:

  • wersja standardowa z jedną klamką umieszczoną na skrzydle aktywnym – do ryglowania skrzydła biernego wykorzystywane są kantrygle góra/dół, a odblokowywanie odbywa się przy użyciu rączki,
  • wariant opcjonalny z dwiema klamkami (jedna na skrzydle aktywnym, a druga na biernym). W tym rozwiązaniu otwarcie każdego ze skrzydeł następuje po przekręceniu klamki.


Drewno i dostępne powłoki lakiernicze

W przypadku drewnianych drzwi wejściowych dostępnych jest kilka gatunków drewna oraz rozbudowana paleta kolorystyczna, zawierająca lazury, jak i liczne kolory kryjące. Sprawia to, że konstrukcje idealnie komponują się z elewacją budynku, a także pozostałymi zastosowanymi drzwiami i oknami.

Standardowe wyposażenie drzwi wejściowych ED

Standardowo w drzwiach wejściowych ED stosowane są takie same komponenty, jak w przypadku drzwi tarasowych French Doors. Zaliczają się do nich okucia do drzwi drewnianych, silikon, uszczelki do konstrukcji z drewna oraz panele drzwiowe drewniane.

Progi do drewnianych drzwi wejściowych

W drzwiach wejściowych z drewna można zastosować kilka rodzajów progów, co pozwala klientowi uzyskać optymalne rozwiązanie. Na poniższych grafikach znajdują się drzwi ramiakowe z linii produktowej Modern (grubość profili: 92 mm) z przykładowymi progami.

  • Drewniane drzwi otwierane do wewnątrz (z listwą przyszybową jednostronną) – próg aluminiowy Gutmann Weser (32 mm), niski próg GG Combi (20 mm) oraz niski próg aluminiowy BKV (20 mm).
  • Drzwi drewniane otwierane do wewnątrz (z listwą fajkową obustronną LFO) – próg aluminiowy Gutmann Weser (32 mm), niski próg GG Combi (20 mm) i niski próg aluminiowy BKV (20 mm).
  • Drewniane drzwi otwierane na zewnątrz (z listwą przyszybową jednostronną) – próg aluminiowy Aluron ATD (32 mm) oraz niski próg aluminiowy BKV (20 mm).
  • Drzwi z drewna otwierane na zewnątrz (z listwą fajkową obustronną LFO) – próg aluminiowy Aluron ATD (32 mm) i niski próg aluminiowy BKV (20 mm).


Drewniane drzwi Stable Doors

Na pierwszy rzut oka drzwi Stable Doors wyglądają jak standardowe konstrukcje jednoskrzydłowe. Jednak pomiędzy tymi rozwiązaniami jest istotna różnica. Stable Doors to drzwi dwuskrzydłowe z poziomym słupkiem ruchomym. Przekroje tego typu konstrukcji otwieranych do wewnątrz i na zewnątrz przedstawia poniższa grafika.

Przekrój drzwi drewnianych Stable Doors

Zastosowanie poziomego słupka ruchomego oznacza, że górne skrzydło może otwierać się niezależnie od dolnego.

Białe drzwi z drewna Stable Doors

Drzwi stajenne (Stable Doors) świetnie sprawdzają się w nieruchomościach w stylu rustykalnym, domkach na wsi, domkach letniskowych, a także budynkach stylizowanych na nowoczesne stodoły. Wiele osób wybiera je również do bardziej współczesnych projektów. Przykładowo konstrukcje te stosuje się jako drzwi kuchenne, które umożliwiają wyjście z pomieszczenia na taras czy podwórko. To praktyczne rozwiązanie pozwala na otwarcie górnej połowy drzwi, podczas gdy dolna połowa pozostaje zamknięta. Dodatkowo istnieje możliwość otwierania obu skrzydeł jednocześnie – tak, jak w standardowych konstrukcjach jednoskrzydłowych.

Tego typu rozwiązanie jest idealne dla osób, które chcą mieć pod kontrolą dzieci lub zwierzęta bawiące się w ogrodzie, monitorować wejścia i wyjścia z posesji lub uniemożliwić podopiecznym wyjście z domu przy jednoczesnym zapewnieniu dopływu świeżego powietrza do wnętrza. Stable Doors mogą otwierać się na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia, co ilustrują poniższe schematy.

Drewniane drzwi Stable Doors


Akcesoria do drewnianych drzwi wejściowych

W celu zwiększenia funkcjonalności drzwi wejściowych z drewna istnieje mozliwość wyposażenia konstrukcji w następujące akcesoria:

  • klamki drzwiowe w wykończeniu odpowiadającym kolorystyce klamek okiennych albo wykonane ze stali szlachetnej,
  • klamki oraz szyldy antywłamaniowe,
  • pochwyty drzwiowe,
  • wizjery,
  • samozamykacze.


1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS