Charakterystyka okien obrotowych
Okna obrotowe to konstrukcje proste w obsłudze. Oszczędzają one miejsce we wnętrzu i cechują się doskonałymi właściwościami wentylacyjnymi. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o małej powierzchni, np. łazienkach czy poddaszach. Mogą być również stosowane jako doświetlenia na klatkach schodowych, co, w porównaniu z tradycyjnymi szkleniami stałymi, znacznie ułatwia ich czyszczenie. Komfortowa obsługa okien jest możliwa dzięki okuciom marki GU. Elementy te umożliwiają wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach – okien okrągłych o średnicy powyżej 2 m oraz okien prostokątnych o szerokości i wysokości powyżej 2 m – i znacznej masie wynoszącej maksymalnie 100 kg w przypadku stolarki okrągłej oraz 175 kg w wariancie prostokątnym.
Dzięki specyficznym cechom konstrukcyjnym oraz indywidualnemu systemowi okuć i funkcjom klamki okno można jednym ruchem obrócić o 180°. Możliwy do zastosowania regulowany hamulec skrzydła utrzymuje je w wybranej przez użytkownika pozycji. Okna obrotowe sprawdzą się również we wnętrzach, w których wymagane jest szybkie i częste wietrzenie. Ich konstrukcja powoduje, że zużyte powietrze ulatuje górą, a świeże napływa od dołu. Dzięki temu można szybko pozbyć się wilgoci, a także niepożądanych zapachów.
Cechy okien obrotowych:
- ich oś obrotu może znajdować się w pionie lub w poziomie;
- oś obrotu umiejscowiona jest w centralnym punkcie konstrukcji;
- posiadają centralne ryglowanie;
- możliwość zastosowania regulowanego hamulca skrzydła;
- zapewniają proste i wygodne czyszczenie szyby zewnętrznej od wewnątrz – skrzydło można jednym pociągnięciem ustawić w pozycji przechyłu;
- gwarantują optymalną cyrkulację powietrza;
- występują w wersji prostokątnej (drewniane i drewniano-aluminiowe) i okrągłej (tylko drewniane);
- możliwość zastosowania sterowników silnikowych;
- duża trwałość i komfortowa obsługa;
- wysoka szczelność.
Warianty okien obrotowych
Obrotowe okna dostępne w MS Okna i Drzwi występują w różnych wariantach. Oferowane opcje przedstawiają poniższe grafiki.
Okna obrotowe okrągłe (tylko drewniane)
Uwaga: na poniższych grafikach nie uwzględniono zawiasów, które są widoczne w gotowym produkcie od strony pomieszczenia.
Okna obrotowe prostokątne
Uwaga: na poniższych grafikach nie uwzględniono zawiasów, które są widoczne w gotowym produkcie od strony pomieszczenia.
Drewniane okna obrotowe
Drewniano-aluminiowe okna obrotowe
Okna obrotowe – linie produktowe
Drewniane okna obrotowe występują w następujących liniach produktowych: Soft, Classic, Old, Art, a także Modern.
W przypadku drewniano-aluminiowego wariantu możliwy jest wybór jednej z trzech linii – Classic, Modern lub Art.
Okładziny do prostokątnych okien obrotowych
W konstrukcjach drewniano-aluminiowych z oferty MS Okna i Drzwi można zastosować okładziny aluminiowe jednej z dwóch marek: Aluron lub Gutmann. W przypadku okien obrotowych dostępne są następujące rodzaje komponentów:
- okładziny Aluron: Classic, Retro, Linear, Quadrat, Quadrat FB;
- okładziny Gutmann: Mira R5, Mira Contour VFM, Mira Contour, Mira Contour FB.
Rodzaje i kolory drewna w oknach obrotowych
Okna obrotowe, podobnie jak pozostałe produkty z oferty MS Okna i Drzwi, mogą być wykonane w różnych wykończeniach. Szeroki wybór dotyczy zarówno rodzajów i kolorów drewna, jak i kolorystyki okładzin aluminiowych.
Grubości profili w drewnianych oknach obrotowych
Drewniane okna obrotowe można wykonać w jednej z trzech grubości – 68, 80 lub 92 mm. Każda z tych opcji jest dostępna w trzech wariantach linii produktowych wspomnianych powyżej.
Z kolei okna obrotowe drewniano-aluminiowe występują w dwóch grubościach: 68 oraz 80 mm.