Spis treści:
- Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej
- Szyby przeciwsłoneczne
- Osłony zewnętrzne
- Zasady użytkowania
Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej
Jednym z najważniejszych parametrów okien jest ich termoizolacyjność. Chroni ona wnętrza pomieszczenia przed warunkami panującymi na zewnątrz. Zimą pomaga to utrzymać ciepło w pomieszczeniu, a co za tym idzie – ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Latem natomiast, przy zamkniętych oknach, pozwala zachować chłód i ogranicza dostęp ciepłego powietrza do środka.
Latem dobrze sprawdzają się okna z szybami o niskim współczynniku przepuszczalności energii słonecznej g. Współczynnik ten wyraża się w procentach (im wyższa wartość, tym więcej energii słonecznej przedostaje się przez przeszklenie), a wpływa na niego m.in. liczba tafli szkła tworzących pakiet szybowy. Może stanowić to jednak problem zimą, gdy niewielka ilość energii słonecznej nie będzie mogła w satysfakcjonującym stopniu ocieplić wnętrza pomieszczenia. W efekcie może to skutkować podniesieniem rachunków za ogrzewanie.
Niestety zmiany klimatyczne sprawiają, że w kolejnych latach możemy spodziewać się coraz więcej dni upalnych, a coraz mniej dni naprawdę chłodnych. Tym samym w większym stopniu do drenażu domowego budżetu przyczynić mogą się wszelkie wydatki na klimatyzację i schładzanie pomieszczeń niż ich nagrzewanie.
Szyby przeciwsłoneczne
Kolejnym komponentem stolarki okiennej, który może pomóc w walce z upałem, są szyby przeciwsłoneczne. Ich głównym zadaniem jest właśnie zabezpieczenie wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się.
Szyby przeciwsłoneczne dzieli się na trzy rodzaje: absorpcyjne (Antisol), refleksyjne (Stopsol) i selektywne. Pierwsze dwa rodzaje wykorzystywane są obecnie sporadycznie, a najpopularniejszym rozwiązaniem są szyby selektywne.
Szyby selektywne są kilkukrotnie powleczone tlenkami metali. Pozwala to wytworzyć powłokę zapewniającą pożądany poziom odbicia. W ten sposób ogranicza się ilość energii słonecznej przenikającej do wnętrza, a także chroni przed utratą ciepła ze środka na zewnątrz.
Jest to rozwiązanie najbardziej kompleksowe z dostępnych na rynku. Pozwala zachować neutralność kolorystyczną przeszklenia oraz łączy wysoką przepuszczalność światła z ochroną przed nadmiernym ogrzewaniem pomieszczenia.
W ofercie MS więcej niż OKNA znajdują się trzy rodzaje szyb przeciwsłonecznych selektywnych: Combi Neutral, COOL-LITE SKN oraz SunGuard SuperNeutral. Różnią się przede wszystkim wariantami, w jakich występują. Wszystkie dostępne typy szyb charakteryzują się wysokim poziomem termoizolacyjności oraz optymalną relacją współczynnika przepuszczalności światła do współczynnika przepuszczalności energii słonecznej. Tym samym do wnętrza przedostaje się dużo naturalnego światła, a mimo to chronione jest przed nadmiernym nagrzaniem.
Osłony zewnętrzne
Wraz z oknami o dobrych parametrach chroniących przed nadmiernym nagrzaniem wnętrza pomieszczenia warto jeszcze zamontować osłony zewnętrzne: rolety bądź żaluzje fasadowe.
Osłony zewnętrzne spowalniają wymianę ciepła między wnętrzem budynku a zewnętrzem. Dzieje się tak, ponieważ tworzą dodatkową barierę termiczną oprócz szyby.
Przykładem skutecznego działania mogą być żaluzje fasadowe mSun, których montaż na fasadzie budynku pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 10 stopni Celsjusza (przy temperaturze zewnętrznej sięgającej 35 stopni)! Instalacja osłon zewnętrznych pozwala zatem uniknąć kosztów związanych z klimatyzacją. Jest to ponadto rozwiązanie lepsze dla środowiska, gdyż ogranicza zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Zatem kombinacja osłon zewnętrznych z szybami przeciwsłonecznymi o dobrych parametrach termoizolacyjnych pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć negatywny wpływ upału na wnętrza naszego domu, mieszkania czy biura. A w efekcie – podnieść komfort przebywania, odpoczynku albo pracy w danym pomieszczeniu.
Zobacz też: Na co zwrócić uwagę przy zakupie rolet zewnętrznych?
Zobacz też: Jak ochłodzić dom latem?
Zasady użytkowania
Nawet najlepsza stolarka okienna z najwyższej klasy wkładami szybowymi i osłonami zewnętrznymi nie sprawdzi się w walce z upałem, jeśli użytkownik nie zachowa pewnych zasad, których należy przestrzegać chcąc ochłodzić pomieszczenie.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby okna były zamknięte w trakcie pory dnia o największym nasłonecznieniu i najwyższej temperaturze. Ciepło ma to do siebie, że przenika do chłodniejszych miejsc, a zatem zimą będzie „uciekało” z wnętrza, natomiast latem wręcz odwrotnie – będzie do niego się przedostawać.
Okna najlepiej więc uchylać po zmroku, a ponownie zamykać nad ranem, zanim jeszcze słońce zacznie najmocniej przygrzewać.
Osłony zewnętrzne natomiast należy w pełni domykać. Tylko w ten sposób w spełnią swoją rolę dodatkowej bariery termicznej i ograniczą przepływ ciepła do pomieszczenia.
Oprócz tego pamiętajmy również, aby regularnie się nawadniać, zakładać ubrania lekkie i przewiewne, a także ograniczyć użycie generujących ciepło urządzeń elektrycznych czy zminimalizować czas gotowania posiłków. Z upałami nie ma żartów!