Cechy okien i balkonów drewniano-aluminiowych
Stolarka drewniano-aluminiowa to system na najwyższym poziomie technicznym. Połączenie dwóch materiałów oszczędza energię, a także zapewnia bezpieczeństwo. Od zewnętrznej strony powłoka aluminiowa stanowi zabezpieczenie przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Od wewnątrz ciepłe, żywe drewno gwarantuje natomiast ochronę przed utratą ciepła. Współcześnie produkowane okna drewniane nie tylko charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, ale i cechują się wyjątkową trwałością. Zastosowanie tego materiału pomaga w tworzeniu przyjemnej, domowej atmosfery. Aluminium jest natomiast bezobsługowe, czyli nie wymaga konserwacji. Dodatkowo wyróżnia się ono stabilnością oraz lekkością. Stolarka drewniano-aluminiowa to doskonałe rozwiązanie dla miłośników drewna, którzy chcą uniknąć koniecznej konserwacji.
Warianty stolarki drewniano-aluminiowej
Okna i drzwi balkonowe drewniano-aluminiowe z oferty MS Okna i Drzwi występują w trzech liniach produktowych – Modern, Classic oraz Art. Cechy poszczególnych wariantów przedstawiają poniższe grafiki.
Różnicę pomiędzy dostępnymi opcjami stanowi wygląd felcu szklenia. Rozbudowany asortyment pozwala uzyskać konstrukcję dopasowaną wyglądem zarówno do fasady budynku, jak i preferowanego stylu wystroju wnętrza.
Grubości ościeżnic i skrzydeł
W przypadku drewniano-aluminiowych okien oraz drzwi balkonowych dostępne są dwie grubości skrzydeł, jak i ościeżnic – 68 oraz 80 mm. Oba warianty występują w każdej z zaprezentowanych wyżej linii produktowych. Na poniższej grafice znajduje się przekrój stolarki z linii Modern. Przedstawiony profil ma grubość 80 mm.
Rodzaje okładzin aluminiowych i profili drewnianych
Nowoczesne systemy stolarki drewnianej z okładziną aluminiową to rozwiązanie idealnie wpasowujące się w trendy współczesnej architektury. Produkty te cechują się przede wszystkim oryginalnym wzornictwem, wyjątkową trwałością, a także zwiększoną odpornością na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Rozbudowana gama profili aluminiowych umożliwia dopasowanie stylu okien i drzwi do każdego projektu, zaczynając od nowoczesnych, kubistycznych form, kończąc na budynkach industrialnych. Stosowanie okładzin renomowanych firm – Aluron oraz Gutmann – powoduje, że oferta MS Okna i Drzwi pozwala stworzyć produkt dostosowany do każdego rodzaju pomieszczenia. Warto podkreślić, że konstrukcja spełni nie tylko oczekiwania estetyczne, ale i rygorystyczne wymagania techniczne.
Profil z nakładką aluminiową występuje w dwóch opcjach, co pozwala spełnić preferencje estetyczne wszystkich klientów. Asortyment MS Okna i Drzwi obejmuje pełną gamę standardowej opcji z uszczelką ramy. Najpopularniejsze profile występują również w wersji bez dodatkowej uszczelki. Poniższe zdjęcia przedstawiają profil 80 mm z okładzinami w systemie Classic w dwóch wariantach – z uszczelką oraz bez.
Dzięki różnorodności okładzin aluminiowych oraz dwóm grubościom profili istnieje możliwość zamontowania wkładów szybowych o grubości wynoszącej nawet 60 mm. Pozwala to uzyskać znacznie lepsze parametry cieplne konstrukcji.
Grubość profilu | Okładziny | Max. grubość wkładu |
68 mm | Integral, Quadrat FB (Aluron) Contour FB, Contour Integral FB (Gutmann) | 58 mm |
68 mm | Pozostałe okładziny | 44 mm |
80 mm | Integral, Quadrat FB (Aluron) Contour FB, Contour Integral FB (Gutmann) | 70 mm |
80 mm | Pozostałe okładziny | 56 mm |
Poniższe zdjęcia przedstawiają profil o grubości 80 mm – okładzinę Quadrat z szybą 52 mm oraz Quadrat FB z szybą 60 mm.
Drewniano-aluminiowa stolarka – kształty i funkcje
Standardowe drewniano-aluminiowe okna i drzwi balkonowe z asortymentu MS Okna i Drzwi mają kształt prostokątny. Dostępne są następujące typy konstrukcji: uchylne, rozwierne, rozwierno-uchylne, szklenie stałe w skrzydle, szklenie stałe w ramie oraz obrotowe. Oprócz tego istnieje opcja zrealizowania zamówień na stolarkę w innych formach, np. koła, trapezu, elipsy, trójkąta czy łuku. Okna te mogą być wykonane jako obrotowe, uchylne, rozwierne albo szklenia stałe – zależy to od możliwości technologicznych dotyczących konkretnego rodzaju konstrukcji.
Kolorystyka drewna i okładzin
W asortymencie MS Okna i Drzwi znajdują się liczne gatunki, jak i kolory drewna. Każdy z oferowanych rodzajów surowca posiada odmienne właściwości – parametry oraz wygląd. W połączeniu z praktycznie nieograniczonymi możliwościami lakierowania okładzin aluminiowych pozwala to stworzyć stolarkę w pełni odpowiadającą preferencjom klienta.
Standardowe wyposażenie okien drewniano-aluminiowych
Standardowe wyposażenie konstrukcji drewniano-aluminiowych decyduje nie tylko o funkcjonalności stolarki, ale również o jej wyglądzie. Ze względu na to, że okna tego typu zaliczają się do towarów określanych jako luksusowe, każdy element wykorzystany w procesie ich produkcji musi być wykonany z największą starannością. Dodatkowo powinien on cechować się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Każda konstrukcja z oferty MS Okna i Drzwi wyposażona jest w wysokiej jakości komponenty, odpowiednio dobrane w zależności od rodzaju drewna, a także wybranego wariantu kolorystycznego. Standardowo w oknach drewniano-aluminiowych występują:
- okładziny aluminiowe Gutmann lub Aluron,
- okucia do okien drewniano-aluminiowych,
- klamki,
- uszczelki do konstrukcji wykonanych z drewna.
Siegenia TITAN AF – komfortowe okucia
Jakość zamontowanych okuć w oknach drewniano-aluminiowych w dużej mierze wpływa na długość okresu, w jakim stolarka funkcjonuje w sposób prawidłowy. Dodatkowo wykorzystane komponenty determinują wygodę użytkowania konstrukcji drewnianych. Nie bez znaczenia pozostaje ich wpływ na bezpieczeństwo osób przebywających w pomieszczeniu. Właściwe dobranie elementów okuć gwarantuje bowiem większą ochroną przed włamaniem. Nie należy również zapominać o tym, że komponenty te wpływają na ilość energii potrzebnej do ogrzania wnętrza, a co za tym idzie – na wysokość poniesionych kosztów. Stolarka drewniano-aluminiowa produkowana przez MS Okna i Drzwi wyposażona jest w okucia Siegenia TITAN AF. Zapewniają one wygodę podczas użytkowania konstrukcji i bezpieczeństwo. W celu zwiększenia stopnia ochrony domu przed wtargnięciem niepożądanej osoby, warto zdecydować się na jeden z opcjonalnych pakietów bezpieczeństwa (RC1 albo RC2).
Drewniano-aluminiowe balkony – warianty progów
Drewniano-aluminiowe drzwi balkonowe oferowane są w dwóch opcjach. Poza tradycyjnym rozwiązaniem (z drewnianą ramą) skrzydła balkonowe występują również w wariancie z aluminiowym progiem. Tego typu konstrukcja doskonale sprawdzi się jako wyjście na taras z domu. W celu zwiększenia wygody użytkowania stolarki warto zdecydować się na ciepły próg. Poniższe grafiki prezentują przykładowe opcje progowe (linia Modern, grubość profilu 80 mm). Widoczne warianty to: standardowa drewniana rama, standardowy próg aluminiowy Gutman Weser (32 mm), a także niski próg GG Combi (20 mm) oraz niski próg aluminiowy BKV (20 mm).