Okna wcale nie muszą być kwadratowe albo prostokątne. Inwestorzy coraz częściej sięgają po nietypowe kształty. Do swoich domów wybierają stolarkę okienną w kształcie koła czy trapezu. Taka niestandardowa stolarka tworzona jest w oparciu o indywidualny projekt, należy jednak pamiętać o pewnych wymaganiach konstrukcyjnych.
Okna łukowe i okrągłe. Gdzie można je zastosować?
Okna łukowe często są ozdobą klastycznych rezydencji czy zabytkowych pałaców. Nadają wyjątkowy charakter całemu wnętrzu oraz elewacji. Okna w kształcie koła sprawdzają się w pomieszczeniach, w których brakuje miejsca na zwyczajne okna – łazienkach, poddaszach czy klatkach schodowych. Z powodzeniem możemy je zastosować w nowoczesnym budownictwie, jak i tradycyjnym, na przykład dworkowym.
MS więcej niż OKNA oferuje okna łukowe w klasycznej wersji otwieranej (rozwierne), uchylnej lub rozwierno-uchylnej. Na życzenie Klienta okno łukowe może posiadać szklenie stałe, natomiast okna okrągłe mogą otwierać się albo uchylać. Profile PVC dają duże możliwości konstrukcyjne, jednak należy pamiętać, że przy tego typu stolarce, minimalny promień gięcia wynosi 650mm.
Okna trójkątne i trapezowe. Duże możliwości kształtów
Czasami wybór standardowej stolarki okiennej nie jest dla nas satysfakcjonującym rozwiązaniem. Sprostać naszym oczekiwaniom mogą okna w kształcie trójkąta albo trapezu.
Okna skośne wyglądają idealnie, kiedy zamontowane są w szczycie budynku. Bardzo dobrze komponują się z dwuspadową konstrukcją dachu – stanowią wtedy spójną kompozycję z bryłą domu i doświetlają poddasza. Cieszą się również dużym powodzeniem w projektach architektonicznych stylizowanych na „nowoczesne stodoły”.
W ofercie MS znajdziemy zarówno okna trójkątne, jak i trapezowe. Warto pamiętać, że istnieją pewne wymagania technologiczne, jakim podlegają tego typu konstrukcje okienne. Przy projektowaniu domu z oknami skośnymi należy zwrócić uwagę na miarę kątów ostrych – im większa będzie ich wartość, tym łatwiej będzie je wyprodukować. Łączenie profili pod kątem ostrym w oknach trapezowych powinno mieć minimum 60 stopni. Ważna zasada, która dotyczy okien trójkątnych to jego powierzchnia – nie powinna być większa niż 8 m2 dla okien kolorowych i 10m2 dla białych.
Poznaj wszystkie okna PVC z naszej oferty.
Okna łukowe i skośne to również dobre parametry
Stolarka okienna o nietypowych kształtach oferuje równie dobre parametry izolacyjności cieplnej i wytrzymałości na wiatr czy deszcz. Decydując się, na przykład na zakup okien MSline+ stawiamy na najnowszą technologię dopasowaną do indywidualnych oczekiwań, zachowując równowagę pomiędzy parametrami użytkowym a ceną. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, marzenia o oryginalnej stolarce i wyjątkowym domu mogą iść w parze z troską o energooszczędność budynku.