Spis treści:
Czym są domy pasywne?
Na początku należy wyjaśnić, czym w ogóle są domy pasywne?
W dużym skrócie, dom pasywny jest zabudową jednorodzinną, która pozwala na daleko idące oszczędności w zakresie eksploatacji budynku. Autorem tej koncepcji jest założyciel Instytutu Domu Pasywnego w Darmstadt, dr Wolfgang Feist. W 1988 roku tak zdefiniował swój projekt:
Dom pasywny jest budynkiem o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza [15kWh/(m2/rok)], w którym komfort termiczny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło „słoneczne”, ciepło odzyskiwane z wentylacji) oraz dogrzewanie powietrza wentylującego budynek. Tak, że nie potrzebuje on autonomicznego, aktywnego systemu ogrzewania.
Określenie pasywny wzięło się zatem z braku aktywnych źródeł energii potrzebnej do ogrzewana powietrza i wody, takich jak piece, kotły, czy centralne ogrzewanie.
Główną ideą domu pasywnego jest więc generowanie wielokrotnie mniejszego zapotrzebowania na energię niż w standardowych budynkach. Ponadto budownictwo pasywne projektowane jest z myślą o wykorzystaniu maksymalnej ilości naturalnej energii, na przykład słonecznej.
Realizacja takiej inwestycji jest w praktyce nie lada wyzwaniem. Należy uwzględnić bardzo wiele różnych czynników, które w tradycyjnym budownictwie nie są aż tak istotne bądź nie stanowią w ogóle problemu. Oprócz spełnienia rygorystycznych wymagań dotyczących zapotrzebowania na energię, budynek taki musi oczywiście być również funkcjonalny, estetyczny i wpasowywać się w otoczenie architektoniczne.
Jakie okna do domu pasywnego?
Jak wynika z powyższej definicji domu pasywnego, musi być on doskonale zaizolowany termicznie. Należy sprawić, aby był niemal całkowicie szczelny, a co za tym idzie, aby w jak najmniejszym stopniu uciekało wytworzone w jego wnętrzu ciepło. Kluczowym wyzwaniem jest więc dobranie odpowiedniej stolarki okiennej, która nie obniży parametrów termoizolacyjnych budynku.
Warunkiem koniecznym okien pasywnych jest ekstremalnie niski współczynnik przenikania ciepła, oznaczany jako Uw. Jest to parametr, który mówi nam, ile tracimy ciepła przez okno w przypadku, gdy różnica pomiędzy temperaturą powietrza na zewnątrz i w pomieszczeniu wynosi 1 K. Współczynnik przenikania ciepła wyrażany jest w W/m2K.
By w naszym obszarze geograficznym można było mówić o oknie pasywnym musi mieć ono współczynnik przenikania ciepła poniżej 0,8 W/m2K. Aby uzyskać taki wynik powinna być to specjalna konstrukcja, spełniająca szereg wymagań i kryteriów.
Przede wszystkim okna pasywne muszą zostać wyposażone w szyby zespolone z trzykrotnym oszkleniem pokrytym powłoką niskoemisyjną. Przenikalność cieplna takiej szyby nie może przekraczać 0,7 W/m2K.
Profil ramy okna pasywnego także musi charakteryzować się niską przepuszczalnością ciepła. Współczynnik w tym przypadku nie może przekroczyć 0,9 W/m2K. Natomiast ramka międzyszybowa powinna zostać wykonana ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego.
Do tego, by producent mógł w pełni zasadnie nazwać swoje okna „pasywnymi”, potrzebne jest uzyskanie adekwatnego certyfikatu. Wydają je renomowane organizacje, takie jak Instytut Budownictwa Pasywnego z Darmstadt i Instytut Techniki Okiennej z Rosenheim.
Kiedy zdecydować się na okna pasywne?
Z racji wymagań konstrukcyjnych budowa domu pasywnego jest dużo bardziej kosztowna od tradycyjnej realizacji. Z drugiej strony początkowa inwestycja z biegiem lat zwróci się w postaci znacznie niższych kosztów eksploatacji.
Decydując się więc na budowę domu pasywnego od podstaw naturalnym wymogiem jest również zakup i montaż okien pasywnych. Co jednak w sytuacji, gdy już mamy dom zaprojektowany w tradycyjny sposób i rozważamy zakup tego typu stolarki okiennej?
Za pasywność domu odpowiada nie tylko stolarka okienna. Spełnionych musi zostać także szereg innych kryteriów konstrukcyjnych. W przypadku, gdy nasz dom jest niepasywny, zdecydowanie lepszą alternatywą będą klasyczne, ale dalej nowoczesne, energooszczędne i ciepłe okna wykonane z PVC lub aluminium.
Najlepsze na rynku niepasywne okna oferują parametry niewiele gorsze od certyfikowanych okien pasywnych. Zapewnią więc odpowiednie oszczędności ciepła oraz termoizolację adekwatną dla standardowego budownictwa. Przykładem mogą być znajdujące się w ofercie MS więcej niż OKNA energooszczędne okna PVC MSline+ lub aluminiowe Premium 86. Zarówno jeden, jak i drugi model oferują imponujące wyniki w zakresie termoizolacji, stanowiąc bardziej przystępną cenowo i montażowo opcję dla spełniających wyśrubowane kryteria okien pasywnych.