Spis treści:
Przyczyny powstawania rys
Rysy na szybach mogą pojawić się z przeróżnych powodów. Często wynikają na przykład z nieprawidłowego mycia silnymi detergentami i użycia do wytarcia ściereczek ze zbyt ostrymi szwami, twardych gąbek bądź gazet.
Mycie okien na wiosnę. Pięć przydatnych porad
Za powstawanie rys mogą odpowiadać również warunki atmosferyczne. Na przykład intensywny opad gradu czy wichura unosząca ostre i twarde obiekty, jak chociażby gałęzie. Nie można wykluczyć także celowych aktów wandalizmu. Albo zwykłego przypadku…
Bez względu na przyczynę powstania rysy, będzie ona nieestetycznie wyglądać i warto spróbować ją usunąć.
Jak usunąć rysę z szyby?
Oczywistym jest, że warto zapobiegać niż naprawiać, jeśli jednak rysy na szybie się pojawią warto spróbować je usunąć. Do wypróbowania jest kilka sposobów:
Pasta polerska
Pierwszym sposobem, który powinniśmy rozważyć, jest skorzystanie ze specjalnej pasty polerskiej. Są dostępne w każdym sklepie budowlanym.
Zanim zaczniemy polerowanie szyb należy je dokładnie wyczyścić. Chodzi o to, aby obecne zanieczyszczenia, takie jak drobinki kurzu, piasku czy innych zabrudzeń, nie pogłębiły uszkodzeń okna.
Przed użyciem pasty polerskiej powinniśmy przeczytać jej instrukcję obsługi. Pastę rozprowadzamy na obszarze szkła, który uległ porysowaniu. Następnie za pomocą filcu rozpoczynamy proces polerowania. Warto także wypolerować obszar w promieniu 30-40 cm od rysy, aby ukryć, w którym miejscu przeprowadzono naprawę.
Pasta do zębów i soda oczyszczona
Na niewielkie rysy może pomóc dostępna w każdym domu pasta do zębów. Najlepsza będzie ta o właściwościach wybielających.
Pastę nanosimy na porysowaną powierzchnię i polerujemy ją za pomocą miękkiej szmatki. Głębsze i większe uszkodzenia warto pokryć pastą wcześniej i zostawić na całą noc.
Zamiast pasty do zębów można skorzystać również z sody oczyszczonej. Polerowanie rys za jej pomocą wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku pasty do zębów.
Domowe sposoby mogą pomóc na niewielkie zarysowania, ale w przypadku głębszych uszkodzeń istnieje ryzyko, że okażą się niewystarczające.
Szlifowanie i wymiana
W przypadku poważniejszych uszkodzeń konieczna może okazać się wizyta profesjonalistów. Szklarze bądź serwisanci okien będą mogli zeszlifować i wypolerować całą powierzchnię szyby. Wiąże się to jednak z kosztami.
Gdy wszelkie sposoby zawiodą, jedyną możliwością pozostanie wymiana szyby. Jeśli chodzi o okna z klasycznym przeszkleniem, dokonać tego może lokalny zakład szklarski. Gdy natomiast uszkodzeniu uległa szyba zespolona, jest to już poważniejsze zadanie, które może wymagać konsultacji z producentem.