Spis treści:
- Na czym polega energooszczędność okien?
- Współczynnik przenikania ciepła – co to jest?
- Nie tylko okna. Jak jeszcze można poprawić termoizolacyjność?
- Wymień okna, obniż rachunki
Na czym polega energooszczędność okien?
By chronić się przed zimnem warto rozważyć zakup okien energooszczędnych. Szacuje się, że przez nieszczelne okna o niskich właściwościach termoizolacyjnych może uciekać nawet do 25% ciepła z pomieszczenia! By więc utrzymać w domu lub mieszkaniu komfortową temperaturę należy mocniej je ogrzewać. I ponosić tego ocieplania koszty. Zatem, projektując dom lub planując jego remont, należy zwrócić uwagę, by tak dobrać okna, aby wyróżniały się jak najlepszymi wskaźnikami termoizolacyjności. Montaż tego typu okien powinien pozwolić na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem.
Okna energooszczędne charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Oznacza to, że skutecznie zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia. Udaje się to uzyskać dzięki zastosowaniu specjalnych szyb termoizolacyjnych, składających się z kilku tafli oddzielonych przestrzeniami wypełnionymi argonem. Taką szybą jest na przykład SUPERtermo 0,5, będąca standardowym wyposażeniem wielu naszych produktów. Ponadto termoizolacyjność okien poprawia się poprzez zbudowanie ich z wykorzystaniem nowoczesnych wielokomorowych profili. W przypadku naszych okien, takich jak na przykład MSLine+, są to markowe niemieckie profile SALAMANDER składające się z siedmiu komór w ramie i sześciu komór w skrzydle.
W oknach energooszczędnych ponadto montuje się dodatkową trzecią uszczelkę środkową. Oprócz ochrony przed hałasem, wodą, wiatrem, kurzem i brudem, zapewnia ona jeszcze większą poprawę właściwości izolacyjnych układu skrzydło-rama. Taka dodatkowa uszczelka znajduje się na przykład w oknach MSLine+, Wood Look czy ALU LOOK.
Współczynnik przenikania ciepła – co to jest?
Energooszczędność okien wyznacza się za pomocą współczynnika przenikania ciepła, oznaczanego jako Uw. Im niższa wartość, tym lepiej. Składowymi współczynnika przenikania ciepła okna są współczynnik przenikania ciepła szyby lub innego wypełnienia (Ug) oraz współczynnik przenikania ciepła ramy, czyli nieprzezroczystej części okna (Uf).
Ponieważ termoizolacyjność okna jest zależna również od jego powierzchni, współczynnik Uw oblicza się przeważnie dla referencyjnego okna o wymiarach 1230 mm szerokości na 1480 mm wysokości. Ma to służyć ujednoliceniu pomiarów oraz umożliwić porównanie różnych modeli okien pod kątem ich właściwości termoizolacyjnych.
Od 2021 roku współczynnik Uw nowych okien może wynosić najwyżej 0,9 W/m2K. Najbardziej energooszczędne okna mogą poszczycić się jednak współczynnikiem Uw na poziomie niższym niż 0,8 W/m2K. Nasz najbardziej uniwersalny produkt, czyli okna linii MSline+, z ramką Thermobar oraz szybą SUPERtermo 0,5 charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem Uw na poziomie 0,71 W/m²K.
Decydując się więc na energooszczędne okna obowiązkowo należy uwzględnić ich współczynnik przenikania ciepła i zwrócić uwagę, aby był jak najniższy.
Nie tylko okna. Jak jeszcze można poprawić termoizolacyjność?
No dobrze, zdecydowaliśmy się już na zakup okien energooszczędnych. W tym momencie należy zwrócić szczególną uwagę, aby zostały odpowiednio zamontowane, dlatego najlepiej skorzystać z usług doświadczonych profesjonalistów. Jeśli montaż zostanie przeprowadzony nieumiejętnie, może prowadzić do powstania mostków termicznych, czyli przestrzeni między murem a oknem, przez które uciekać będzie ciepło. Utraci się więc w ten sposób całą korzyść termoizolacyjną wynikającą z zakupu okien energooszczędnych.
Mając już zamontowane okna warto pomyśleć o dołożeniu do nich rolet czy żaluzji fasadowych, które także mogą poprawić wartości termoizolacyjne, uszczelniając pomieszczenie i zapobiegając utracie ciepła. W naszej ofercie znajdują się na przykład nowoczesne i estetyczne żaluzje zewnętrzne mSun, pozwalające jeszcze bardziej wzmocnić termoizolacyjność domu.
Wymień okna, obniż rachunki
Dzięki wymianie okien na energooszczędne, zapewnieniu odpowiedniego montażu i dodaniu do nich rolet bądź żaluzji fasadowych, efektywnie można zapobiec ucieczce ciepła z wnętrza domu lub mieszkania. Dzięki temu zapotrzebowanie na ogrzewanie pomieszczeń będzie mniejsze, a co za tym idzie, niższe powinny być również rachunki.