Usuwanie pianki montażowej

W domu lub mieszkaniu właśnie zakończył się remont, podczas którego wymieniliśmy okna. Teraz czas przystąpić do sprzątania. Niestety, ale często zdarza się, że do wyczyszczenia z profili pozostały resztki piany poliuretanowej. Dzisiaj na naszym blogu podpowiadamy, czym zmyć piankę montażową i cieszyć się nieskazitelną czystością.

Spis treści:

Czego NIE można robić!

Zanim jednak przejdziemy do rad dotyczących właściwego usuwania resztek pianki montażowej, inaczej poliuretanowej, kilka słów musimy poświęcić temu, czego w żadnym wypadku NIE WOLNO robić.

Najważniejsze, aby nie próbować usuwać pianki mechanicznie, to jest za pomocą nożyka, szpachelki czy innego ostrego przyrządu. W ten sposób bardzo łatwo uszkodzić powierzchnię okna czy okleinę, a przecież dopiero co zrobiliśmy remont! Takich uszkodzeń nie można naprawić, a zamalowywane powierzchnie nie wyglądają już tak estetycznie, jak te nieuszkodzone. Ponadto mechaniczne usuwanie pianki nie pomoże na całkowite jej wyczyszczenie – i tak potrzebne do tego będą specjalistyczne środki.

Uważać należy również na silne, żrące preparaty chemiczne, których użycie może skutkować reakcją z powierzchnią i powodować jej uszkodzenie. A to pozostawi po sobie nieestetyczny wygląd.

Jak w takim razie poprawnie usunąć piankę montażową?

Czym usunąć piankę montażową?

Pianki poliuretanowe najlepiej usunąć za pomocą specjalnych, przeznaczonych do tego celu środków i preparatów. Można je dostać w każdym sklepie czy markecie budowlanym.

W zależności od poziomu zabrudzenia, ilości oraz stopnia twardości pianki, mogą być to specjalne ściereczki, czyściki w aerozolu bądź też mocniejsze rozpuszczalniki w formie pasty.

Piankę najlepiej usuwać jak najszybciej, tuż po stwierdzeniu zabrudzeń. Gdy pianka jeszcze nie zdążyła stwardnieć, wtedy sprawdzą się pierwsze dwa rozwiązania. Ściereczką wystarczy przetrzeć powierzchnię z pianką i zebrać jej nadmiar. W przypadku aerozolu należy spryskać powierzchnię pianki, chwilę odczekać i przetrzeć suchą i miękką ścierką bądź papierem. Oba sposoby nadadzą się także do usunięcia pozostałej pianki z narzędzi.

Czym zmyć piankę montażową, która się utwardziła?

Inaczej należy podejść do problemu w przypadku pianki, która już się utwardziła. W tym momencie jej usunięcie jest bardziej kłopotliwe, ale wciąż możliwe. W tym celu należy użyć trzeciego preparatu, mianowicie rozpuszczalnika w paście. Przed przystąpieniem do jego aplikacji konieczne może być oderwanie bądź wycięcie nożykiem nadmiaru pianki. Należy jednak przy tym zachować szczególną ostrożność, aby nie zahaczyć i nie uszkodzić powierzchni.

Gdy nadmiar pianki został usunięty, pozostałe zabrudzenie należy obficie pokryć rozpuszczalnikiem i poczekać, aż pianka zmięknie. Im pianka była twardsza, tym dłużej trzeba odczekać na efekt. Następnie usuwamy zabrudzenie za pomocą drewnianej bądź plastikowej szpatułki, wycieramy szmatką i przemywamy wyczyszczoną powierzchnię. Jeśli nie udało się usunąć całości pianki, proces należy powtórzyć aż do skutku.

Jak wyczyścić piankę z rąk i ubrań?

Gdy natomiast sami aplikowaliśmy piankę i się przy tym zabrudziliśmy, możemy mieć potrzebę usunięcia jej z rąk bądź ubrań. Nie jest to trudne. Należy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Sposób postępowania zależy od tego, czy zabrudzeniu uległy dłonie, czy materiał.

Czym zmyć piankę montażową z rąk?

Jeśli resztkami pianki mamy pokryte ręce, wystarczy rozpuścić mydło w ciepłej wodzie i następnie w takim roztworze przez dłuższą chwilę moczyć dłonie. Gdy zabrudzenia nie chcą zejść samoistnie, z pomocą przyjdzie gąbka lub myjka. Jeśli natomiast pianka zdążyła zaschnąć, można użyć niewielkiej ilości acetonu lub benzyny. Koniecznie następnie należy dokładnie umyć ręce!

Czym zmyć piankę montażową z ubrania?

Kwestia ubrań jest odrobinę bardziej problematyczna. Warto jednak spróbować postępować tak, jak w przypadku przyklejonej gumy do żucia. Zabrudzone ubranie można zamrozić, a piankę następnie po prostu zdrapać. Pozostałe ślady można usunąć za pomocą nasączonego benzyną wacika.