Spis treści:
Jaki właściwie jest styl retro?
Zacznijmy od tego, jaki w ogóle styl retro jest i jak on się przejawia, ponieważ to wcale nie jest takie oczywiste. Wielu amatorów wnętrzarstwa często myli go ze stylem francuskim i prowansalskim. Zdarzają się i tacy, którzy określają w ten sposób loftowe pomieszczenia, a jest to błąd. Czym zatem charakteryzuje się styl retro i jak go rozpoznać?
Jeszcze nie tak dawno nie było łatwego dostępu do mebli, kreatywnego designu, stylowych sprzętów AGD i dodatków. Brakowało tkanin, egzotycznych roślin, sztuki. Jednak ma to swoje plusy. To, co trafiało na rynek, a następnie do naszych domów/mieszkań, musiało się wyróżniać jakością. Meble były przemyślane, wygodne i solidne. Sprzęty AGD nie psuły się tuż po upływie gwarancji. Elementy wystroju wnętrza wychodziły spod ręki prawdziwych fachmistrzów i charakteryzowały się niezwykłym kunsztem wykonania. Były proste w formie, minimalistyczne. Jednak często zaskakiwały np. kolorem lub fakturą. Dlatego wnętrza retro charakteryzują się prostotą, wygodą, użytecznością i funkcjonalnością. Są radosne i komfortowe w użytkowaniu. Styl retro lubi uzupełniać się nowoczesnością – nic dziwnego. Aktualne trendy pokazują, że lubimy mieszać różne rozwiązania i robimy to coraz odważniej.
Nie bój się kolorów
Styl retro z pewnością nie jest pstrokaty. Wnętrza są raczej utrzymane w jednym tonie, ale… Akcenty kolorystyczne są bardzo pożądane. Ciekawa osłonka na doniczkę, rzucający się w oczy wazon o nietypowym kształcie, poduszki z wzorem graficznym – to wszystko stanowi dopełnienie stylu i sprawia, że wnętrze nie jest monotonne i nudne.
Jedyne, czego należy unikać, to powielania kolorystycznych dodatków. Nie idźmy w kierunku kobaltowych zasłon, poduszek, doniczek i dywanu w jednym pomieszczeniu. Postawmy na różnorodność. Jeśli decydujemy się na kobaltowy wazon, dodajmy do niego pasiaste poduszki w kolorze czerni i bieli. Starą lampę stołową pomalujmy zieloną emalią i postawmy przy niej ciekawą roślinę. Na ścianę powieśmy duży plakat rodem z amerykańskiego sitcomu z odważną grafiką i gotowe. Takie dodatki tworzą właśnie styl retro.
Okno wspomnień
Styl retro jest swojego rodzaju nawiązaniem do dawnych trendów. Często w tego typu wnętrzach można zaobserwować powrót do meblościanek – zaadaptowanych i nieco zmodernizowanych. To „come back” mebli ze sklejki. Pożądane we wnętrzu są kredensy, komody, sekretarzyki oraz krzesła i fotele z „czasów Gierka”. Z takim stylem dobrze komponują się odsłonięte okna – jakie? Nie ma to większego znaczenia. Mogą być białe, drewniane, jasne lub ciemne. Każde z oferty MS więcej niż OKNA wpiszą się w ten styl. Ważne jest tylko to, aby okno nie było zbyt „pstrokato” ozdobione. Na parapecie wystarczy kwiat i wazon. Warto postawić na kamienne parapety np. z lastryko. Takiego okna nie trzeba wtedy niczym stylizować. Minimalizm obroni się sam.