Jakie systemy osłon zewnętrznych mamy do wyboru?
Rolety zewnętrzne more Solutions posiadają dobre właściwości termoizolacyjne, zapewniają korzystny bilans kosztów i energii dla domu. Lamele rolet wykonane są z ekologicznie czystego aluminium wypełnionego pianką poliuretanową, dodatkowo po obu stronach lameli występują przetłoczenia. To wszystko wpływa na sztywność i prawidłowe funkcjonowanie przesłony nawet w przypadku wiatru osiągającego prędkość 113 km/h. Ponadto rolety chronią przed hałasem, co szczególnie docenią mieszkańcy dużych miast. Rolety zewnętrzne działają na zasadzie całkowitego zasłonięcia lub odsłonięcia okien – inaczej, niż żaluzje fasadowe. W przypadku drugiego z wymienionych rozwiązań lamele żaluzji podlegają pełnej regulacji ułożenia dzięki czemu pozwalają na dostosowanie stopnia nasłonecznienia do własnych preferencji. Wystarczy jeden ruch, aby całkowicie zaciemnić pomieszczenie, stworzyć przyjemny półmrok lub doświetlić pomieszczenie nie narażając go na przegrzanie. Przede wszystkim, żaluzje gwarantują skuteczną ochronę przed upałem i zapewniają optymalny rozkład temperatur. Co warte zaznaczenia, osłony zewnętrzne tworzą barierę termiczną jeszcze przed szybą, czyli na zewnątrz budynku, spowalniają wymianę ciepła i tym samym zabezpieczają pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem. Przykładem mogą być żaluzje fasadowe mSun, dzięki którym możemy obniżyć temperaturę wewnątrz nawet o 10 stopni Celsjusza (przy zewnętrznej temperaturze sięgającej 35 stopni Celsjusza). Przekłada się to bezpośrednio na nasz komfort, ale również na obniżenie wydatków na klimatyzację.
Ekonomiczne uzasadnione
Produkujemy coraz cieplejsze okna, więc koszty związane z ogrzewaniem są coraz niższe, a współczesna architektura to stosowanie dużych przeszkleń i narażenie pomieszczeń na dużą ekspozycję słoneczną. Dlatego posiadanie żaluzji tam, gdzie w ciągu dnia nadmiernie towarzyszy nam słońce, wydaje się być ekonomicznie uzasadnione. Często przy ostatecznym wyborze między roletą, a żaluzją inwestorzy decydują się na drugą opcję. Dlaczego? Ponieważ żaluzje fasadowe wyglądają nowocześnie, designersko i stanowią oryginalną ozdobę budynku. Jednym słowem, mają większy potencjał aranżacyjny. Czasami okazuje się, że przy dużych oknach nie zawsze możemy zastosować roletę. Żaluzja, dzięki swojej konstrukcji, pozwala na uzyskanie większej powierzchni, a co za tym idzie, może osłonić większe przeszklenia.
Żaluzje fasadowe czy rolety?
Co zatem wybrać? Na to pytanie nie możemy odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wybór zależy od kilku czynników, np. rodzaju i przeznaczenia pomieszczeń, w których mają zostać zamontowane przesłony albo ustawienia budynku. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w swoich domach łączyć oba typy osłon. Żaluzje fasadowe warto zamontować na największych przeszkleniach w salonach, pokojach dziennych, gabinetach, wszędzie tam, gdzie chcemy kontrolować dostęp słońca. Z kolei w pomieszczeniach, w których przebywamy rzadziej (łazienka, pralnia, garaż czy sypialnia) wybierajmy rolety. Bogata gama kolorystyczna pozwoli nam na dopasowanie do siebie osłon. Nowoczesne systemy sterowania umożliwią zarządzanie wszystkimi napędami za pomocą jednego pilota lub smartfona.
Przeczytaj również, jak umyć rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe.